Jedynie prawda jest ciekawa


Wójcik: nie dajmy sobie wmówić, że jest łamana demokracja

21.07.2017

Nie dajmy się nabrać tym, którzy dzisiaj mówią, że jest łamana demokracja; to czarna narracja opozycji. Wiele osób czekało na reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w piątek w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister podkreślił, że protesty, które od kilku dni odbywają się na ulicach miast, nie oznaczają, że w Polsce dzieje się "coś złego". Dodał, że ostatni sondaż "Rzeczpospolitej" - "przeprowadzony w najgorętszych dniach" - pokazuje 37-procentowe poparcie dla PiS, które zyskało 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego sondażu, 19 proc. poparcia dla Platformy Obywatelskiej i 9 proc. poparcia dla Nowoczesnej. - Wiele osób czekało na te reformy (wymiaru sprawiedliwości - PAP)" - poinformował.

Wójcik uznał, że I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, która przedstawiła Sejmowi w czwartek wieczorem sprawozdanie na temat SN, została "potraktowana instrumentalnie", bo na sali sejmowej nie pojawili się posłowie opozycji. - Mówię o tym, żeby nie dać się nabrać opozycji, nie dać się nabrać tym, którzy dzisiaj mówią, że jest łamana demokracja. Pani profesor została potraktowana instrumentalnie, tak jak będą potraktowani instrumentalnie ci ludzie, którzy wychodzą na ulice dzisiaj - powiedział.

Pytany o to, czy obywatel, który pójdzie do sądu, będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces, odpowiedział, że obawy części obywateli, że sądy nie będą orzekać sprawiedliwie, "to jest narracja, którą narzuca w tej chwili opozycja, taka czarna narracja". Zdaniem wiceministra, polega ona na tym, "żeby ludzi przestraszyć, że minister sprawiedliwości będzie w tej chwili decydował o tym, kto będzie sędzią". - To jest całkowita nieprawda - podkreślił Wójcik.

Dodał, że fakt, że minister sprawiedliwości będzie powoływał i odwoływał prezesów sądów "nie jest chyba niczym złym". - To funkcjonuje w różnych krajach UE - zaznaczył. Podkreślił, że zmiana pozwoli zwiększyć efektywność funkcjonowania sądów, których bolączką jest przewlekłość. - To prezes sądu organizuje pracę sądu, danego sądu, i to decyduje o efektywności - a to decyduje m.in. o przewlekłości postępowań - zaznaczył Wójcik. Wskazał na przepis, znajdujący się w ustawie o ustroju sądów powszechnych, który mówi o możliwości odwołania prezesa sądu ze względu na niską efektywność działania sądu. - Dzisiaj, gdyby minister sprawiedliwości chciał, z powodu niskiej efektywności działania sądu odwołać prezesa, to nie może, bo musi się zwrócić do konkretnego organu, który musi wyrazić zgodę na to - powiedział.

Dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat kognicja sądów wzrosła. - To było za czasów rządów PO-PSL. I politycy tej formacji są pełni hipokryzji. Oni doskonale wiedzą, że dzisiaj jest ponad 15 tys. spraw w sądach - podkreślił Wójcik.

Zaznaczył, że dyskusję na temat powołania sędziów pokoju - którzy poziomie sądów grodzkich zajmowaliby się najdrobniejszymi sprawami, żeby odciążyć innych sędziów - rozpoczął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - To on powiedział, że trzeba tak zmienić funkcjonowanie sądów, żeby ta kognicja zmniejszyła się. Będziemy dyskutowali na ten temat (powołania sędziów pokoju - PAP). Ja tu się całkowicie zgadzam, że sędziowie nie muszą zajmować się tak dużą liczbą spraw, to jest niepotrzebne - poinformował.

Na zakończenie podkreślił, że Polakom trzeba tłumaczyć, o co chodzi reformie sądownictwa, "nie przyjmować tej narracji, że polityk, minister sprawiedliwości będzie decydował, kto będzie sędzią, że będzie jednocześnie prokuratorem, sędzią, bo człowiek może się tego bać. To nie jest prawda" - powiedział.

PAP/Flickr

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook