Jedynie prawda jest ciekawa


Wizyta Trumpa ważna dla Polski, ale też Trójmorza

03.07.2017

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce będzie bardzo ważna dla naszych relacji bilateralnych (dwustronnych – dop. redakcji); pokazuje też wagę inicjatywy Trójmorza - ocenił wicemarszałek Senatu, polityk Polski Razem, Adam Bielan.

Prezydent USA będzie gościł w Warszawie w dniach 5-6 lipca. W czwartek będzie rozmawiał w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się z liderami państw Trójmorza i wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich.

"Spodziewamy się deklaracji prezydenta Trumpa dotyczących siły Sojuszu Północnoatlantyckiego, potwierdzenia artykułu 5., który mówi o solidarnej obronie każdego kraju z Paktu Północnoatlantyckiego, który zostanie zaatakowany" - skomentował ustalenia programu zbliżającej się wizyty Bielan.

"Spodziewamy się również postępu prac w naszej współpracy jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne" - dodał przypominając, że przed dwoma tygodniami do Polski dotarł pierwszy statek z dostawą gazu skroplonego z USA. "Chcielibyśmy, aby te dostawy miały charakter trwały" - powiedział.

Bielan zaznaczył ponadto, że prezydent USA przybywa do Warszawy na szczyt Trójmorza, co jest dowartościowaniem tej inicjatywy. "Jeśli lider supermocarstwa przyjeżdża na szczyt Trójmorza, to pokazuje wagę tej inicjatywy" - stwierdził.

W ocenie Bielana, wizyta Trumpa w Warszawie będzie miała również wymiar związany z polityką historyczną. Jak dodał, wystąpienie Trumpa odbędzie się na pl. Krasińskich na tle Pomnika Powstańców Warszawskich. "Z całą pewnością do tego pomnika i do heroizmu powstańców warszawskich (Trump – red.) nawiąże" - powiedział wicemarszałek Senatu.

PAP

Fot. PAP/EPA/Olivier Douliery

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 6. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 7. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook