Jedynie prawda jest ciekawa


Wizyta prezydenta Niemiec w Gdańsku

10.11.2016

Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców prezydent Niemiec Joachim Gauck rozpoczął w czwartek po południu wizytę w Gdańsku.

Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców prezydent Niemiec Joachim Gauck rozpoczął w czwartek po południu wizytę w Gdańsku. Następnie w Europejskim Centrum Solidarności zwiedzi wystawę stałą poświęconą historii m.in. Solidarności.

Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców prezydent Niemiec wraz z delegacją, przedstawicielami kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, m.in. sekretarzem stanu Krzysztofem Szczerskim, oraz prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem przeszedł przez historyczną stoczniową Bramę nr 2 do wejścia głównego ECS.

Podczas zwiedzania wystawy stałej prezydentowi nie towarzyszą media. Po obejrzeniu ekspozycji prezydent Gauck ma wygłosić krótkie oświadczenie.

Dyrektor ECS Basil Kerski powiedział PAP, że Europejskie Centrum Solidarności zaprosiło prezydenta Gaucka w 2014 roku na otwarcie placówki. Dopiero teraz mógł skorzystać z tego zaproszenia.

"Prezydent Republiki Federalnej ma kalendarz zaplanowany na dwa lata do przodu i bardzo trudno jest znaleźć odpowiedni moment" - zaznaczył Kerski. "Cieszymy się, że Joachim Gauck jako prezydent Republiki Federalnej odwiedza ECS, bo już w marcu 2017 r. kończy swoją misję" - dodał.

Dyrektor ECS podkreślił, że Gauck "to człowiek, który bardzo dużo zrobił w Niemczech nie tylko dla rozliczenia dziedzictwa komunizmu wschodnioniemieckiego, ale zawsze też podkreślał znaczenie nie tylko Solidarności, ale międzynarodowego oddziaływania różnych grup antykomunistycznych". "Zawsze myślał w szerszym kontekście europejskim" - zaznaczył Kerski.

Dodał, że Gauck jest znany z fascynacji Polską, bardzo często bywał w Polsce w latach 90., kiedy był związany z Helgą Hirsch, wówczas korespondentką prasy niemieckiej w Warszawie. Helga Hirsch obecnie jest doradcą prezydenta Niemiec i towarzyszy mu także podczas wizyty w Gdańsku.

"Joachim Gauck jest na pewno w dwóch miejscach wystawy stałej ECS" - podał Kerski. "Jest obecny w narracji niemieckiej jako jeden z bohaterów przemian, ale jest też jako opozycjonista wschodnioniemiecki, który komentuje głębokie przemiany, które nastąpiły pod koniec lat 70. czyli powstanie i oddziaływanie KOR-u, Solidarności oraz wybór Karola Wojtyły na Papieża" – powiedział szef ECS.

Wystawa stała w ECS dedykowana jest historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Na powierzchni prawie 3 tys. m kw. prezentowane są m.in. fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe.

[fot. PAP/Adam Warżawa]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 7. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 8. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook