Jedynie prawda jest ciekawa


Witek: Mam nadzieję, że opozycja ochłonie

28.12.2016

Szefowa gabinetu premiera Elżbieta Witek wyraziła nadzieję, że 11 stycznia wszyscy posłowie wrócą na salę plenarną Sejmu i realizowany będzie zaplanowany porządek obrad. Podkreśliła, że nie widzi powodu do powtórzenia głosowania nad budżetem.

W środę w TVP Info Witek pytana była jak wyobraża sobie najbliższe posiedzenie Sejmu, zaplanowane na 11 stycznia, w związku z trwającym protestem na sali plenarnej Sejmu posłów PO i Nowoczesnej. 


"Nie jestem wróżką, żeby przewidzieć dokładnie co się będzie działo 11 stycznia, natomiast wyobrażam sobie, że wracamy wszyscy na salę posiedzeń, bo rozpoczynają się obrady Sejmu. Mam nadzieję, że fotel marszałka będzie wolny i przystąpimy do realizacji poszczególnych punktów zaplanowanych podczas tego posiedzenia Sejmu" - powiedziała Witek. 

Pytana czy możliwa będzie reasumpcję głosowania nad budżetem na 2017 r. odpowiedziała: "Absolutnie nie, głosowanie się odbyło i nie ma najmniejszych powodów by dokonywać reasumpcji głosowania". Zaznaczyła, że podczas głosowania nad budżetem była w Sali Kolumnowej Sejmu, byli tam też sekretarze, którzy liczyli głosy. Przypomniała także, że w Sali Kolumnowej są kamery. Szefowa gabinetu premiera pytana była także, czy prawdą jest, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński szuka miejsca, gdzie mogą się odbywać obrady Sejmu. 

"Nie wiem, czy marszałek Sejmu szuka nowego miejsca, natomiast wiem, że Sejm może obradować normalnie nie tylko w sali plenarnej" - powiedziała Witek. 

Jak mówiła, zgodnie z regulaminem Sejmu to marszałek Sejmu ustala, gdzie obrady będą się odbywały. Przypomniała, że Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu Polski odbyło się w Poznaniu. Jednocześnie zaznaczyła, że to Sejm powinien być tym miejscem, gdzie parlamentarzyści podejmują najważniejsze decyzje, czyli tworzą prawo. "Do 11 stycznia mamy jeszcze sporo czasu, mam nadzieję, że opozycja ochłonie" - dodała. 

Witek odniosła się również do zapowiedzi lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, że jeśli 11 stycznia w Sejmie nie odbędzie się debata na temat budżetu na 2017 r. i kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w Sali Kolumnowej, nie będzie innej możliwości jak samorozwiązanie Sejmu. 

"To, co powiedział pan Ryszard Petru jest kolejnym dowodem na to, że opozycja totalna, czyli Platforma i Nowoczesna szukają ciągle pretekstu, bo nie umieją pogodzić się z demokratycznym wyborem Polaków" - podkreśliła. 

"Przypomnę, że władzę można i należy krytykować, władzy należy patrzeć na ręce - to powinna robić opozycja, w każdym demokratycznym kraju i my takie prawo dajemy i tego od opozycji oczekujemy. Ale tutaj nie ma żadnej konstruktywnej krytyki i nie ma innych propozycji ustaw, które by pokazywały, że to, co robimy jest niewłaściwe, że Platforma i Nowoczesna mają lepsze pomysły, tutaj jest tylko ciągła awantura. To, co się dzieje w Sejmie to jest na prawdę groteska" - oceniła szefowa gabinetu premiera. 

Od piątku 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. 

Wcześniej w tej samej sali odbyło się posiedzenie klubu PiS. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum.

wkt/PAP

[fot. fratria/Adam Chelstowski]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook