Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler w nowej koalicji?

29.04.2013

Poseł PiS Przemysław Wipler popiera nową inicjatywę pod nazwą "Polska bez PIT". Zdementował jednak pogłoski o swoim rzekomo rychłym rozstaniu z partią ale na życzenie klubu nie pojawił się na konferencji inaugurującej nowej koalicji.

Powstała koalicja "Polska bez PIT". W jej skład wchodzą organizacje opowiadające się za likwidacją tego podatku w naszym kraju. Popiera ją poseł PiS Przemysław Wipler, który po rozmowie z władzami klubu nie pojawił się jednak na inaugurującej konferencji. 

Koalicję zainicjowały Fundacja Republikańska, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz stowarzyszenie KoLiber. "Chcemy ogłosić projekt likwidacji PIT-u i zastąpienie go podatkiem od Funduszu Płac" - powiedział  Wipler

"To podatek tani w poborze, prosty i nie do uniknięcia. W Polsce mamy już podobny podatek - podatek, który banki płacą zbiorczo za klientów. W ten sam sposób chcemy płacić jako przedsiębiorcy podatki za swoich pracowników. To bardzo proste. Jeżeli Fundusz Płac w danej firmie wynosi w miesiącu 100 złotych, to odprowadzamy od niej na przykład 17 procent do budżetu państwa" - powiedział podczas konferencji prasowej szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. 

Szef Fundacji Republikańskiej Marcin Chludziński zwrócił uwagę, że w Polsce jest 40 różnych formularzy PIT, a ściąganie tego podatku kosztuje około 3,5 miliarda złotych. Jego zdaniem nowy system pozwoli oszczędzić tę kwotę oraz umożliwi usprawnienie działania urzędów skarbowych. 

Projekt inicjatywy obywatelskiej ma być złożony w Sejmie jesienią. "Chcemy, żeby projekt był pozapartyjny" - powiedział Wipler. Dodał, że na razie jest jedynym politykiem wspierającym inicjatywę. "Nie będę miał nic przeciwko, żeby się to zmieniło" - dodał.

Wipler zaznaczył, że "ma takie samo prawo do zgłaszania pomysłów gospodarczych, jak inni klubowi koledzy, na przykład Janusz Śniadek, b. szef NSZZ +Solidarność+". Według Wiplera PiS powinno przedstawiać zarówno pomysły socjalne, jak i bardziej wolnorynkowe.

"Nie konsultowałem pomysłu +Polski bez PIT+ z partią, bo uważam, że w ramach mojego mandatu poselskiego mam prawo w normalnej demokracji do wychodzenia z inicjatywami obywatelskimi tego rodzaju, które mogą wejść do programu PiS, ale nie muszą" - powiedział Wipler.

Dodał, że pod koniec maja, przed czerwcowym kongresem programowym PiS ma rozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat swoich pomysłów gospodarczych. "Plotki o moim odejściu z PiS są nieprawdziwe. Kolportują je osoby mi nieżyczliwie" - zapewnił.

Politycy z kierownictwa PiS są na razie ostrożni w komentowaniu inicjatywy Wiplera. "Muszę najpierw z nim porozmawiać" - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. 

Wipler nie pojawił się ostatecznie na poniedziałkowej konferencji, na której wystąpili wspólnie przedstawiciele: Fundacji Republikańskiej, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz stowarzyszenia KoLiber. "Rozmawiałem z szefem klubu PiS Mariuszem Blaszczakiem. Powiedział, że moje poglądy są powszechnie znane i nie ma nic złego w tym, abym uczestniczył w takiej akcji, ale ma ona określony kontekst. Lepiej, żebym po moim wywiadzie dla portalu wPolityce.pl nie podnosił temperatury" - powiedział PAP Wipler.

Błaszczak - według relacji Wiplera - nazwał wywiad "nieszczęśliwym". "Zostałem poproszony, żeby nie robić działań, które sprawiają, że media zamiast rządem zajmują się opozycją. W pełni się z nim zgadzam, ale wywiadu udzieliłem tylko dlatego, żeby przeciąć spekulacje o moim odejściu" - podkreślił Wipler. 

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Wipler powiedział, iż "nie ukrywa, że nie podoba mu się gospodarczy skręt w lewo, jakiego dokonuje Prawo i Sprawiedliwość". "To zły kierunek, mówię o tym uczciwie. I wiem, że wielu moich kolegów chciałoby, bym to powiedziawszy, wyszedł z partii, poddał się i zostawił im wolną rękę. Tego nie zrobię, będę walczył, by PiS reprezentowało bliskie mi wartości. By twarzą gospodarczą był nie tylko związany ze związkiem zawodowym +Solidarność+ Janusz Śniadek, ale także osoby mające poglądy takie jak ja" - mówił.

"PiS to partia wielonurtowa, musi być rozdyskutowana. Tylko jest ten jeden warunek - ta dyskusja musi się odbywać wewnątrz partii, a nie za pośrednictwem mediów" - skomentował w poniedziałek w rozmowie z PAP szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński doniesienia medialne na temat posła Wiplera, w tym o koalicji "Polska bez PIT".

Fakt, że Wipler może głosić swoje poglądy, uznał za "najlepszą odpowiedź dla wszystkich, którzy twierdzą, że PiS jest partią hermetyczną, jednego tematu i nierozdyskutowaną". "Szanuję posła Wiplera, nie zgadzając się z jego trochę naiwną wiarą, że niewidzialna ręka rynku wszystko załatwi" - podkreślił Brudziński. Dodał, że chętnie skonfrontowałby pomysły posła Wiplera nie w Warszawie, ale np. w Łobzie (Zachodniopomorskie) czy innych miastach, gdzie jest bardzo wysokie strukturalne bezrobocie (bezrobocie w Łobzie w marcu br. wyniosło 30 proc. - PAP). 

"Ci, którzy mają poglądy inne, krytykują Przemka Wiplera, Przemek Wipler jak na młodego, świetnie wykształconego, kreatywnego, dobrze odnajdującego się w polskiej rzeczywistości krytykuje tych, którzy nie są tak przedsiębiorczy i kreatywni jak on" - powiedział Brudziński.

ansa/PAP

[fot.wikipedia/ Patryk Matyjaszczyk]

Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 6. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 7. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 8. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook