Jedynie prawda jest ciekawa


Willa Jaruzelskiego wróci do prawowitych właścicieli? Radny domaga się działań

07.08.2017

Jest możliwe, że przejęta przez państwo w 1945 roku nieruchomość przy ulicy Ikara 5 wróci do prawowitych właścicieli. Zbadania okoliczności przekazania wilii Generałowi chce radny Mokotowa, Jacek Ozdoba, który wygłosił pismo do władz Warszawy.

- Budynek do końcówki Powstania Warszawskiego służył powstańcom, a dziś znajduje się w okupowaniu przez córkę Pana Jaruzelskiego. Umyślnie mówię „Pana Jaruzelskiego”, bo w piątek Sławomir Cenckiewicz ujawnił informację o 45-46 roku, gdzie znaleziono informację na temat ręcznych notatek Pana Jaruzelskiego, ówczesnego kapitalna, który określał polskich bohaterów mianem bandytów, mianem terrorystów. Na coś takiego nie może być zgody, Pani Prezydent powinna zainterweniować do Pani Jaruzelskiej o przekazanie nieruchomości prawowitym właścicielom – powiedział Ozdoba podczas konferencji prasowej.

- Nie widzę potrzeby dla której rodzina ma się starać o coś, co należy do nich. W sytuacji zupełnie innych nieruchomości mamy wątek wyjaśniania niejasnych okoliczności, tu mamy sprawę jasną: wielka, wspaniała rodzina państwa Przedpełskich została okradziona w 1945 roku, a dzisiaj tę nieruchomość ma córka Pana Jaruzelskiego – dodał Jacek Ozdoba.

Nieruchomość została po wojnie przejęta przez MON, zaś w 1979 roku sprzedano ją Jaruzelskiemu za zaledwie 30% jej wartości. Dziś willa warta jest około 5 milionów złotych i należy do córki dyktatora. Rodzina Przedpełskich, do której nieruchomość należała, podjęła działania w celu jej odzyskania kilkanaście lat temu. Prawowici właściciele domagali się przeprosin od generała, który twierdził że nie mają oni prawa ubiegać się o zwrot, bo przed wojną byli bankrutami. Sąd w 2006 roku odrzucił sprawę, skandalicznie uznając, że Jaruzelski jedynie bronił się przed atakami rodziny w mediach.


KH

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 4. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook