Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein o Marcu'68: antysemityzm nie miał nic wspólnego z postawą społeczeństwa

07.03.2018
Wildsteinwpolityce
Wildstein o Marcu'68: antysemityzm nie miał nic wspólnego z postawą społeczeństwa

Marzec`68 był zrywem wolnościowym polskiej młodzieży. Brali w nim udział nie tylko studenci, ale i młodzi robotnicy - mówi PAP Bronisław Wildstein, publicysta i członek Kolegium IPN. Obecny w marcowej kampanii władz PRL antysemityzm nie miał nic wspólnego z postawami Polaków - dodaje.

Jak podkreśla Wildstein, "w Marcu'68 młodych robotników komunistyczne władze zatrzymały nawet więcej, niż studentów, a protesty miały miejsce nie tylko w dużych ośrodkach miejskich". - Mieliśmy wówczas do czynienia z buntem młodych Polaków komunistycznego reżimu, który zresztą ów bunt stłumił - dodaje.

Odnosząc się do kampanii antysemickiej, zorganizowanej przez władze PRL w czasie tłumienia protestów Wildstein zwraca uwagę, że "komuniści wykonali ją według utrwalonych wzorców takich nagonek". - Mieli bogate doświadczenie, bo kampanie takie były organizowane stale. Totalitarna władza potrzebowała zawsze kozła ofiarnego, na którego można zrzucić winę za wszystkie swoje problemy. Taka była kampania przeciwko partyzantom walczącym z III Rzeszą, podobnie było w przypadku Kościoła - przypomina.

- W 1968 roku wybrano motyw antysemicki, ale samą kampanię wymierzoną w Żydów rozpoczęto zresztą wcześniej, w roku 1967, po wojnie sześciodniowej na Bliskim Wschodzie. Moskwa wydała polecenie państwom komunistycznym, by zerwały stosunki z Izraelem, co zrobiły wszystkie te państwa, poza Rumunią - mówi Wildstein.

Według członka Kolegium IPN "antysemityzm Marca`68 nie miał nic wspólnego ze spontanicznością polskiego społeczeństwa, z postawami Polaków. Na wiece, na których potępiano syjonistów - de facto Żydów - robotnicy byli spędzani pod rygorem surowych kar dyscyplinarnych".

Zdaniem Wildsteina przedstawianie kampanii antysemickiej władz PRL, w wyniku której wygnano z kraju kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego jako wewnętrznej rozgrywki aparatu władzy nie ma sensu.

- Wydalono wówczas ok. 16 tys. osób, wśród których zaledwie kilkaset, może nawet mniej, było ściśle związanych z aparatem władzy - ocenia publicysta.

W marcu 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim doszło do studenckich protestów oraz ich pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Wydarzenia wywołała decyzja władz komunistycznych o zdjęciu z afiszów Teatru Narodowego "Dziadów" Adama Mickiewicza i wydalenie z UW dwóch studentów, Adama Michnika i Henryka Szlajfera, protestujących przeciwko cenzurze. Brutalne uderzenie oddziałów milicji na uczestników wiecu 8 marca spotkało się z reakcją młodych studentów i robotników w wielu miastach Polski. Zorganizowali oni szereg manifestacji. W wyniku kampanii antysemickiej, którą władze PRL rozpoczęły przy tłumieniu protestów, Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. 

PAP
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 8. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook