Jedynie prawda jest ciekawa


Wigilijna wieczerza abp Gądeckiego z ubogimi

24.12.2016

Abp Stanisław Gądecki spotkał się z osobami samotnymi, ubogimi i bezdomnymi na wieczerzy wigilijnej, którą zorganizowała Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) do świątecznych stołów zasiadło 1600 osób.

Przy nakrytych białymi obrusami stołach do wieczerzy wigilijnej zasiedli ubodzy, bezdomni, starsi, chorzy i samotni, którzy na co dzień korzystają z posiłków wydawanych przez jadłodajnie Caritas, prowadzone przez siostry zakonne. Rodziny wielodzietne i matki samotnie wychowujące dzieci zajęły miejsca przy specjalnie dla nich przygotowanych, środkowych stołach. 

„Pan Bóg tak chciał, że Jezus urodził się bez domu, urodził się w stajni. I nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie późniejsza historia. To jest wskazanie dla wszystkich tu zebranych: niezależnie od tego, jaki jest nasz punkt wyjścia, zawsze jest przed nami przyszłość z Bogiem” – podkreślił metropolita poznański. 

Zdaniem abp. Gądeckiego, to spotkanie usuwa samotność, ale też daje troszeczkę nadziei. „Powinno natchnąć dobrą energią, która jest konieczna, by wyjść z każdej trudnej sytuacji” – dodał przewodniczący KEP.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że w wigilię organizowaną przez Caritas angażuje się ponad tysiąc wolontariuszy. „Mogą się oni cieszyć, że zrobili jakiś dobry uczynek w swoim życiu. Wiem, że wielu z młodych, którzy zakończyli już szkołę, a teraz studiuje, nadal przychodzi i pomaga w przygotowaniu tego spotkania. Jest to więc kontynuacja dobra” – powiedział ks. arcybiskup.

Wigilijną wieczerzę wraz z ubogimi zjadł także prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który podziękował Caritas za przygotowanie spotkania dla potrzebujących w ten szczególny dzień w roku. 

Do przygotowania potraw na wigilię Caritas wykorzystano m.in. ponad pięćset kilogramów ziemniaków, siedemset kilogramów kapusty z grzybami, siedemset pięćdziesiąt litów barszczu z uszkami i sześćset kilogramów ryby.

Wigilijne potrawy przygotowali kucharze z poznańskiego baru „Caritas”, z bistra „Valde Bene” oraz z jadłodajni prowadzonych przez albertynki, urszulanki SJK, elżbietanki i franciszkanki Rodziny Maryi. 
Świąteczne wypieki przygotowały panie zaangażowane w Parafialnych Zespołach Caritas oraz wierni z poznańskich parafii. 

„Za każdym razem budzi się we mnie pragnienie, że przyjdzie czas, że to dzisiejsze wydarzenie w ogóle nie będzie potrzebne. Stajemy jednak jako katolicy wobec wyzwania, że ci ludzie są i potrzebują naszego wsparcia, niekoniecznie materialnego, bo to jest istotne, ale ważniejsze jest to, że inni dla nich coś robią, że ktoś o nich pamięta” – powiedział KAI ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. 

Zaznaczył, że ta dzisiejsza wigilia nie uzdrowi ich sytuacji życiowej czy materialnej, ale jest to gest miłosierdzia, o którym wielokrotnie mówił papież Franciszek. 

„To chyba największa wieczerza wigilijna, organizowana dla tylu osób pod jednym dachem" - powiedział ks. Marcin Janecki, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dodał, że wiele z tych osób codziennie korzysta z posiłków wydawanych przez siostry w jadłodajniach Caritas.

Świąteczne potrawy w hali MTP wydawało ponad 500 wolontariuszy. „Przez cały Adwent nasze Szkolne Koło Caritas zbierało produkty do paczek, które uczestnicy wigilii zabiorą ze sobą do domów, przede wszystkim ryż i herbatę” – opowiada s. Faustyna z Instytutu Szensztackiego Sióstr Maryi, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Gimnazjum nr 56 w Poznaniu. Dodaje, że młodzieży nie trzeba namawiać do przygotowań do wigilii na Targach, bo chętnych jest zawsze bardzo wielu.

Piotr jako wolontariusz pomaga w przygotowaniach do wigilii Caritas od samego początku. „To dla mnie, pewnie jak dla wielu z nas, dzień wyjątkowy. Dziś już pracuję, ale nie wyobrażam sobie, by tutaj nie być. Znam kilka osób, bo angażuję się też w wolontariat Caritas dla chorych i niepełnosprawnych. Wielu z nich naprawdę nie ma z kim przełamać się opłatkiem” – dodaje. 

Tradycyjnie już w hali poznańskich Targów potrawy wydawały siostry zakonne oraz uczniowie poznańskich liceów XI, XII, XXV, Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu, Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu, Gimnazjum nr 56, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu. Oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny „Kopernik Band” z Nowego Tomyśla.

Uczestnicy spotkania otrzymali też świąteczne paczki z żywnością. Siostry urszulanki SJK, które prowadzą jadłodajnię Caritas przy ul. Taczaka w Poznaniu, przygotowały paczki z zabawkami i słodyczami specjalnie dla dzieci.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowała wigilię na terenie MPT po raz siódmy. Wcześniej współorganizowała wieczerzę w jadłodajniach.

kk/KAI

[fot. YouTube/Episkopat]

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook