Jedynie prawda jest ciekawa


"Wigilijna" lista leków refundowanych

27.12.2011

Z listy leków refundowanych, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, usunięto 847 produktów czyli 25 procent całej listy! Wstępne analizy wskazują, że zmiany w terapii będą dotyczyły setek tysięcy chorych. Nie cichną echa tego wydarzenia zwłaszcza, że listę ogłoszono w piątek po południu, a więc w przeddzień Wigilii. O co w tym wszystkim chodzi? Pytamy posła PiS, byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechę.

Obecnie  na liście leków refundowanych jest 25 proc. mniej medykamentów. A część z tych, które wycofano nie ma swoich odpowiedników. W związku z tym jeżeli ktoś - zwłaszcza w chorobach przewlekłych, a mówimy o astmie, o cukrzycy, o sprawach związanych z odrzucaniem przeszczepu - będzie miał przepisany lek, który nie ma tańszego odpowiednika, to wtedy będzie musiał płacić 100 procent.

I kilkaset leków jest w takiej sytuacji. Bóg jeden raczy wiedzieć co się stanie 1 stycznia. Natomiast jest już pewne, że nie wiadomo czy ministerstwo uzyska te spodziewane oszczędności, czy to będzie miliard złotych oszczędności dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Bo tego nikt nie wie.

Dany lek, który nie znajdzie się na liście, musi być czymś zastąpiony. Trzeba będzie za niego również zapłacić  jakąś kwotę. Poza tym wygląda na to, że 2,5 miliona chorych cukrzyków będzie płaciło więcej za leki niż dotychczas. A jeżeli dopłaty będą wyższe, to znaczy, że oszczędności, które dostanie Narodowy Fundusz Zdrowia będą pochodziły z kieszeni pacjenta.  Ale to nic nowego. Przeważnie tak bywa. Jaka będzie skala skutków finansowych będzie można powiedzieć najwcześniej po pierwszym kwartale.

Jest jeszcze jeden problem: od 1 stycznia nie będzie możliwości przyznawania rabatów, różnego rodzaju promocji. Ta sprawa został wykluczona przez ustawodawcę. Można debatować, czy słusznie czy nie. Ja akurat uważam, że jeśli chodzi o leki refundowane, to nie powinno być gier czysto rynkowych. Ale też uważam, że droga usztywniania tych cen nie jest dobra. Najlepszym wzorcem są moim zdaniem apteki niemieckie, gdzie leki refundowane mają jednakową cenę. Ludzie płacą opłatę manipulacyjną za wydanie leków. Reszta to już są uzgodnienia między kasą chorych, Narodowych Funduszem Zdrowia, ministerstwem, a producentem. Natomiast u nas sposób wprowadzania nowych rozwiązań jest skandaliczny, ponieważ nie da się tak potężnej operacji przeprowadzić w mgle, niewiedzy i ignorancji. Lekarze nie dowiedzieli się jakie przepisy będą obowiązywać, aptekarze nie będą wiedzieli, jak się zachować przed wydaniem leków, A pacjenci nie będą mieli pewności co jest a czego nie ma na liście leków refundowanych.  Bo nie spotkałem pacjentów, którzy nałogowo śledziliby, literka po literce, tę listę. Tego nikt nie robi.

Natomiast to co mówi ministerstwo, że można pokazać listę lekarzowi, żeby przepisał właściwy lek, pachnie hipokryzją. Przecież, żeby dojść do kardiologa, czy neurologa, to trzeba się zapisać w kolejce. I być może po trzech miesiącach da się tę receptę zmienić.

Sposób wprowadzenia tej listy jest skandaliczny, skutki - nieznane. Bartosz Arłukowicz nie ponosi całej winy. On realizuje to, co zaplanował jego poprzednik. Arłukowicz będzie firmował bałagan, który przygotowała mu poprzedniczka Ewa Kopacz.

Miz

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook