Jedynie prawda jest ciekawa


Wierni gromadzą się na Jasnej Górze

26.08.2017

Przed uroczystą mszą będącą głównym punktem obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na podklasztornych błoniach gromadzą się w sobotni, deszczowy w Częstochowie poranek liczni wierni.

Pielgrzymi uczestniczą w modlitewnym czuwaniu pod hasłem "Maryja w dziejach Kościoła i narodu". Zaplanowano też procesję z wizerunkiem Maryi.

Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami zorganizowano w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. W przedpołudniowej mszy mają uczestniczyć przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

Uroczystej mszy świętej na jasnogórskim szczycie będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Podczas mszy nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Wieczorem, na godz. 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, a na godz. 19. kolejną mszę świętą, której będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zwieńczeniem obchodów będzie wieczorny koncert na jasnogórskich błoniach pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana". Rozpocznie się on o godz. 21. Apelem Jasnogórskim, po którym rozpocznie się multimedialne widowisko - z muzyką, obrazem, słowem, wizualizacjami, materiałami filmowymi i archiwalnymi, inscenizacjami oraz efektami pirotechnicznymi.

W założeniu pomysłodawców widowisko ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Według przekazów historycznych zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.

W sobotę rano w internecie, na stronie koronymaryi.pl została opublikowana utworzona z ok. 14 tys. zdjęć selfie mozaika - wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Złożony z nich obraz o wymiarach 5,6 m na 4,2 m został umieszczony na jasnogórskich murach już kilka dni temu - jako jeden z efektów całorocznej rocznicowej inicjatywy ojców paulinów pod hasłem "Żywa korona Maryi". W jej ramach wierni nadsyłali zdjęcia z dołączonymi do nich duchowymi darami dla Matki Bożej - konkretnymi postanowieniami.

Jubileuszowe obchody odbywają się w dniu, w którym przypada doroczny jasnogórski odpust - uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. To jednocześnie czas tzw. drugiego szczytu pielgrzymkowego (pierwszy przypadł w okolicy 15 sierpnia), gdy do Częstochowy w pieszych wędrówkach przybywają tysiące wiernych.

W ostatnich dniach do sanktuarium dotarły m.in. licząca blisko 8 tys. osób 35. Piesza Pielgrzymka Tarnowska oraz dwutysięczna 92. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Ogółem na uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, według statystyk sanktuarium, przybyło ok. 33 tys. pieszych pielgrzymów.

Wraz z pierwszą, sierpniową turą pielgrzymkową, która liczyła 68 tys. osób, na Jasną Górę od 1 kwietnia br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania w tym roku, w 252 pieszych pielgrzymkach dotarło ponad 121 tys. osób.

PAP

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook