Jedynie prawda jest ciekawa


100 tys. uczestników Orszaków Trzech Króli

06.01.2012

Aż 100 tysięcy osób wzięło udział w Orszakach Trzech Króli w całej Polsce. Barwne, radosne korowody przeszły ulicami 26 polskich miast, by oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. To największe uliczne jasełka świata

Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli. Od ubiegłego roku jest to dzień wolny od pracy.

Warszawski, piąty już Orszak Trzech Króli zakończył się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie góralskiej kapeli. Przewodzący orszakowi kard. Nycz podkreślił, że w polskiej tradycji Orszak Trzech Króli odnowiony w Warszawie przed czterema laty wpisuje się w kolejne 26 miast naszej ojczyzny. - W ten sposób dajemy świadectwo obecności chrześcijan, obecności zwyczajów religijnych także w wymiarze społecznym naszego życia – mówił, dodając że spotykamy się w na trasie Orszaku Trzech Króli po to, by iść i głosić Chrystusa całemu światu.

- Bardzo się cieszymy, że dzieci przypominają nam, że świat ma kilka ważnych kontynentów, nie tylko Europę, nie tylko Amerykę jedną i drugą, ale także Azję, Afrykę i Australię. I wszędzie tam jest wielu chrześcijan, którzy głoszą Ewangelię. Ale niestety są tam jeszcze miliardy ludzi, którzy nie znają Chrystusa i Jego Ewangelii - zaznaczył kard. Glemp.

Równie uroczysty charakter miały Orszak w pozostałych 25 miastach.Sprzed trzech kościołów w Jarosławiu wyruszyły trzy orszaki, które następnie utworzyły jeden. Wzięli w nim udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i metropolita przemyski abp Józef Michalik.Wśród postaci, jakie przeszły ulicami miasta do stajenki, znaleźli się królowie, Święta Rodzina, dwór i rycerze, aniołowie, diabły, pastuszki, dwórki, Herod oraz młodzież ze wstążeczkami. W postaci te wcielili się uczniowie jarosławskich szkół i dorośli. Ponadto do orszaku dołączyli harcerze, pielęgniarki, górnicy, hutnicy, żołnierze, policja, straż pożarna.

Każdy z uczestników otrzymał gwiazdkę, na której wypisze swoje dobre uczynki i jako dar zaniesie do żłóbka. Nie zabraknie też żywych zwierząt: koni, osła, ptaków.

W Toruniu po hiszpańsku

Barwny orszak, którego bohaterami byli Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzający ulice Starego Miasta na ogromnych zwierzętach, rozpoczęła uroczyste obchody święta w Toruniu. Parada od kilku lat organizowana jest na wzór hiszpański.

Hiszpańskie tradycje obchodów święta Trzech Króli przywędrowały do Torunia z zaprzyjaźnionej Pampeluny. Wzorowana na hiszpańskiej parada przeszła z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie i wysłuchali koncertu kolęd.

W korowodzie, obok Kacpra, Melchiora i Baltazara, pojawiły się bajkowe postacie, zabytkowe samochody oraz orkiestry dęte. Tak jak to się dzieje w Pampelunie, łakocie wręczały dzieciom postacie z bajek, wróżki, a także Archanioł Gabriel i święty Jan.

W Hiszpanii święto Trzech Króli ma szczególne znaczenie dla dzieci, gdyż choć znana jest tam tradycja św. Mikołaja, to jednak prezenty wręcza się właśnie 6 stycznia. Jak zapewniają organizatorzy obchodów, w tym roku parada uliczna będzie wyjątkowo barwna i efektowna.

Tysiące uczestników w Poznaniu

Kilka tysięcy osób wzięło udział w orszaku, który przeszedł ulicami Poznania. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wyjaśniał znaczenie pochodu w tradycji i podkreślał, że trzej królowie są symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy.

Orszak przeszedł przez Poznań po raz drugi. Po raz drugi też w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zorganizowano charytatywny projekt "Gwiazda Betlejemska".

Pochód ulicami miasta prowadzili trzej królowie, w tym jeden jadący na wielbłądzie, a dwóch na koniach. W orszaku szli m.in. uczniowie poznańskich szkół, którzy odgrywali sceny nawiązujące do podróży trzech króli.

- Droga trzech króli to pouczenie o drodze, którą każdy człowiek musi przejść, prowadzony światłem wiary, aby dojść do prawdy. Oni są tym symbolem mozolnego dochodzenia do prawdy. Forma spotkania jest ludyczna, chodzi o to, aby podkreślać rodzinność, aby dzieci miały okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, którzy na co dzień są zabiegani i nie mają dla nich czasu - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Po wspólnym kolędowaniu i modlitwach, uczestnicy marszu wzięli udział we mszy w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Nowością tegorocznego orszaku w Poznaniu jest udział wielbłąda, który został sprowadzony do Poznania na tę imprezę.

Pierwszy raz w Lublinie

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Lublina. Barwny pochód, który przywrócić ma dawną tradycję ulicznych jasełek, zorganizowano w Lublinie po raz pierwszy.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje przewodnika, który wskazałby mu drogę, tak jak gwiazda betlejemska wskazywała Mędrcom ze Wschodu drogę do nowonarodzonego Chrystusa.

- Takiej gwiazdy i takiego przewodnika potrzebuje dzisiejszy świat wśród tej wielkiej niepewności, w której żyjemy. Świat, który zapomniał o tym, co dobre, a co złe, o tym, dokąd właściwie zdąża, jaki jest cel naszej wędrówki - powiedział abp Budzik.

- Kościół jest dzisiaj gwiazdą wskazującą ludzkości drogę, pokazującą na Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Wziął na siebie wszystkie nasze troski i słabości, aby je przemienić w dzieło zbawienia, aby wskazać nam drogę, przekazać nam prawdę o Bogu i świecie, aby stać się dla nas śmiertelników życiem, które się nie kończy - mówił abp Budzik.

PiKa, PAP

[fot. PAP, P. Kula]

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook