Jedynie prawda jest ciekawa


Większość Polaków przeciw posyłaniu sześciolatków do szkół

27.06.2013

Większość Polaków nie akceptuje wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków! Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" dla "DGP" wynika, że przeciwnych rządowemu projektowi obniżenia wieku szkolnego jest aż 66 proc. badanych. Poparłoby je niecałe 30 proc.

Jak informuje dziennik - w sondażu zadano te same pytania, które pojawiły się w złożonym w Sejmie wniosku o referendum, pod którym podpisało się ponad 900 tys. osób. Wniosek przygotowało Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. Jak na razie nie zapadła decyzja, czy do niego dojdzie, ale większość politycy Platformy jest inicjatywie przeciwna.

Wyniki badania wskazują, że Polacy są przeciwni także nowej podstawie programowej – czytamy w DGP. Zgodnie z nią dzieci w liceum, które wybiorą humanistyczny profil nauczania, mają zawężone nauczanie takich przedmiotów, jak biologia, chemia czy fizyka, a rozszerzone – polskiego i historii. I na odwrót. Tymczasem jak wynika z badań - 77 proc. badanych jest temu przeciwnych i chciałoby pozostawić nauczanie w pełnej formie, a reformę popiera zaledwie 11,6 proc.

Sprzeciw budzą też gimnazja. Aż 77,4 proc. ankietowanych chciałoby przywrócenia modelu: osiem klas szkoły podstawowej plus cztery średniej. Przeciwnych powrotowi do starego systemu jest niecałe 13 proc.

Rząd mógłby liczyć jedynie na poparcie propozycji posłania pięciolatków do przedszkola.

ansa/jkub/DGP

[fot. Piotr Rybarczyk,Grzegorz Klimczak/Fundacja Rzecznik Praw Rodziców]

Warto poczytać

 1. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 2. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 3. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook