Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceszef MSZ: na Kaukazie Południowym Polska wraca do aktywnej polityki

18.08.2017

W regionie Kaukazu Południowego Polska powraca do aktywnej polityki realizowanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział podczas piątkowych rozmów w Baku wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Jak poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego resortu dyplomacji, Dziedziczak spotkał się w Baku m.in. z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem. - Polska powraca do aktywnej polityki w regionie Kaukazu Południowego realizowanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wielokrotnie odwiedzał Azerbejdżan - cytuje MSZ wiceministra .

Według relacji MSZ szef azerbejdżańskiej dyplomacji zadeklarował, że celem Baku jest wzmocnienie współpracy dwustronnej z Polską, "szczególnie w dziedzinie gospodarki, rozwoju korytarzy transportowych oraz energetyki". Mammadiarow nawiązał w tym kontekście do niedawnej wizyty w Polsce prezydenta Ilhama Alijewa.

Ponadto - podano w komunikacie - w związku z przypadającym w 2018 r. stuleciem niepodległości Polski i 25. rocznicą nawiązania relacji dwustronnych, Dziedziczak i Mammadiarow "uzgodnili przygotowanie wspólnej strategii obchodów tego jubileuszu".

Kolejnym tematem rozmów ministrów było upamiętnienie historycznego wkładu Polaków w rozwój Azerbejdżanu. - Jest rzeczą niezwykle ważną, aby uświadomić młodym pokoleniom dokonania polskich architektów, twórców najwspanialszych budowli użyteczności publicznej w stolicy Azerbejdżanu - przekonywał Dziedziczak.

Wiceszef MSZ podziękował również swoim azerbejdżańskim partnerom za wsparcie Polski w staraniach o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 oraz zwrócił się o poparcie dla kandydatury Łodzi na gospodarza EXPO 2022.

Jak poinformowało MSZ w komunikacie, wiceminister podczas wizyty w Baku złożył ponadto wieńce w Alei Męczenników oraz na grobie polskiego inżyniera Pawła Potockiego, a także udział w 41. Światowej Konferencji Skautowej.

PAP

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook