Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceprezydent stolicy o rozstrzygnięciu wojewody

09.03.2017

O tym, czy rozstrzygnięcie wojewody dotyczące uchwały o zarządzeniu referendum ws. ewentualnych zmian w ustroju stolicy zostanie przyjęte, czy też będzie odwołanie do WSA, zdecyduje Rada Warszawy - mówił w czwartek wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Pod koniec lutego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wysłał pismo do stołecznego ratusza o wszczęciu postępowania nadzorczego dot. uchwały Rady Warszawy o zarządzeniu na 26 marca referendum w stolicy. Sipiera w czwartek stwierdził nieważność uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leśnej w sprawie referendów dotyczących zmiany granic Warszawy. 

Decyzje rad o zarządzeniu referendum były reakcją na projekt ustawy autorstwa PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. 

Olszewski pytany na czwartkowej konferencji prasowej, jakie kroki podejmie stołeczny ratusz w razie ewentualnej odmowy wojewody mazowieckiego przyjęcia uchwały ws referendum podkreślił, że chodzi o rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące rady miasta. 

"Po pierwsze nie wypada mi się wypowiadać przed usłyszeniem oficjalnej informacji na ten temat" - zaznaczył Olszewski. Po drugie - jak dodał - to rada miasta będzie decydowała o tym, czy przyjmie to rozstrzygnięcie, czy też odwoła się od niego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

Według Olszewskiego, jeśli decyzja wojewody ws. uchwały dotyczącej referendum zapadnie w czwartek, wówczas Rada Warszawy będzie zajmowała się nią na najbliższej sesji - w przyszłym tygodniu. 

W czwartkowej konferencji uczestniczyli również prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski i burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. 

Olszewski poinformował, że w czwartek niektóre z gmin - w tym te, których reprezentanci byli obecni na konferencji - podpisały deklaracje dotycząca chęci pogłębiania współpracy w ramach metropolii oraz wystosowały wspólny list do wojewody mazowieckiego oraz posła PiS Jacka Sasina z pytaniem o zapisy z konsultacji dotyczących ustroju Warszawy. 

"Nie wiemy nic na temat planów. Wiemy tylko i wyłącznie o tym, że gdzieś, ktoś deklaruje wycofanie się z niektórych inicjatyw. Natomiast nie mamy żadnych informacji o tym, co dzieje się w ustawie, która jest fundamentalna dla miasta stołecznego Warszawy" - powiedział Olszewski. 

"W międzyczasie większość korporacji samorządowych wypowiedziała się negatywnie w sprawie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy" - dodał. 

Olszewski podkreślił, że samorządowcy odnoszą się krytycznie przede wszystkim do formy, w jakiej autorzy projektu ustawy prowadzą z nimi konsultacje. 

Wiceprezydent Warszawy poinformował również, że za tydzień w Warszawie odbędzie się "jedna z największych konwencji samorządowych w historii". 

"Na 16 marca wszystkie korporacje samorządowe zwołały swoich członków do przybycia do Warszawy po to, żeby podpisać konwencję samorządową i żeby raz na zawsze zaprotestować przeciwko temu, że obrażając nas i odbierając nam godność doprowadzi się do sytuacji, w której niszczy się podstawy ustrojowe samorządu warszawskiego" - mówił. 

"Poziom wzburzenia wśród samorządów do języka, jakim jesteśmy opluwani, już dzisiaj sięga zenitu" - dodał. 

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan zaznaczyła, że "brak konsultacji" ws. projektu ustawy to "poważny błąd". "Mieszkańcy na to zasługują, na rzetelne informacje poparte analizami, wspomagane przez fachowców" - powiedziała. 

"W Wołominie mówimy: +nic o nas bez nas+" - dodała. 

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski podkreślił, że w jego gminie referendum prawdopodobnie się odbędzie. Informację tę potwierdził w czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Smogorzewski zaapelował w czwartek do mieszkańców Legionowa o udział w referendum. 

"Głęboko wierzę w to, że moi mieszkańcy w tym referendum, samotnym zapewne, (...) będą uczestniczyli, że to referendum będzie ważne" - mówił. 

Zaprosił również do Legionowa organizacje zajmujące się nadzorem nad "czynnościami wyborczymi". "Jesteśmy transparentni" - podkreślił. 

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński poinformował, że referendum w Podkowie miało odbyć się 2 kwietnia. W czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uchylił jednak uchwałę rady miasta ws. organizacji referendum. Tusiński podkreślił, że mieszkańcy Podkowy Leśnej zbierają obecnie podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum obywatelskiego. 

"Bez względu na to, co sobie wymyśli i jaką interpretację zaproponuje wojewoda Sipiera i tak to referendum w Podkowie Leśnej się odbędzie, ponieważ taka jest wola mieszkańców" - powiedział. 

Burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska oceniła, że metropolia warszawska, choć nie istnieje instytucjonalnie, funkcjonuje od dawna. "Decydujmy wszyscy razem o tym, w jaki sposób chcemy mieszkać, żyć w Polsce, ratujmy polski samorząd, naprawiajmy go tam, gdzie on jest zły, ale nie niszczmy go u podstaw" - stwierdziła. 

"Dla mnie najważniejsze jest to, żeby mieszkańcy Milanówka, Wołomina, Podkowy Leśnej i Warszawy przede wszystkim mogli zabrać głos w swojej sprawie" - dodała. 

Wiceprezes stowarzyszenia gmin Metropolia Warszawa Witold Malarowski powiedział, że jego organizacja zamówiła opinię prawną dot. projektu ustawy. "Profesor Igor Zachariasz, który zajmuje się od 15 lat sprawami metropolitarnymi, nie zostawił na tym suchej nitki" - mówił. 

Jak zaznaczył, samorządom chodzi o "podmiotowe traktowanie". "Nie wiem kogo to boli, ale żądamy podmiotowego traktowania przez władzę. Myślę, że metropolia warszawska również na to zasługuje, jak metropolia śląska" - dodał. 

Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski podkreślił, że samorządowcy są przeciwni "tworzeniu złego prawa" poprzez poselskie projekty ustaw, które "bez żadnych konsultacji" dotykają najważniejszych spraw. "My dzisiaj pokazujemy, że sami jesteśmy w stanie zadbać o swoje interesy, sami jesteśmy we stanie, we współpracy, decydować o najważniejszych dla nas sprawach" – mówił. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook