Jedynie prawda jest ciekawa


Wiceminister stracił pracę za przekręt?

24.04.2013

Premier Donald Tusk podpisał wniosek Radosława Sikorskiego w sprawie odwołania Janusza Ciska z funkcji wiceministra. Dymisja ma związek z nieprawidłowościami przy przydzielaniu pieniędzy organizacjom polonijnym.

Niejasności dotyczyły finansowania Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej, która otrzymała dotację w wysokości 1,4 mln złotych ze przeznaczonych na projekt współpracy z Polonią. Fundacja powstała jednak tuż przed ogłoszeniem konkursu, a związani z nią byli współpracownicy Ciska. W grę wchodziły duże pieniądze, do podziału było ponad 50 mln. zł. Konkurs był jednak zdaniem wielu posłów mało transparentny.

Na wiceministra skarżyła się też Kancelaria Senatu, która narzekała, że nie może doprosić się od resortu dokumentów dotyczących  dofinansowania organizacji polonijnych.

Według senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą MSZ nie kontynuował wypracowanej przez ponad 20 lat tradycji wspierania Polonii. Wcześniej to właśnie Senat decydował o przyznawaniu dotacji.  Zdaniem senatorów i przedstawicieli organizacji polonijnych po tym jak  te obowiązki przejęło ministerstwo – zapanował „chaos i bałagan”.

Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że nie ma "najmniejszych planów", aby zakończyć wspieranie Polaków za granicą.

"Przeciwnie, będziemy ich wspierać, a jednocześnie zachęcać do jeszcze większej aktywności na rzecz Polski"

- mówił, przedstawiając senatorom informację MSZ na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz na temat środków wydanych na ten cel w zeszłym roku.

PAP, Gość Niedzielny, mk

[fot.www.msz.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 3. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 4. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 5. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook