Jedynie prawda jest ciekawa


Weterani zostaną zwolnieni z opłat? Rząd przyjął projekt

01.08.2017

- Chcemy weteranów walk o niepodległość Polski zwolnić całkowicie lub częściowo z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej - powiedziała we wtorek minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że był to jeden z postulatów weteranów.

Rząd przyjął nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która daje członkom Korpusu Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej możliwość zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

- Jeżeli uczestnicy walk o niepodległość przebywają w domu pomocy społecznej z uwagi na swój wiek, przewlekłą chorobę czy niepełnosprawność, samorząd może częściowo czyli całkowicie zwolnić te osoby z odpłatności. Do tej pory takiej możliwości nie było. Zwolnienie może nastąpić z urzędu albo na wniosek - wyjaśniła Rafalska. Podała, że zmiany w przepisach były jednym z postulatów weteranów, którzy podkreślali, że ich rodziny z trudem ponoszą koszty takiego pobytu.

- Zwolnienie z opłat weteranów za pobyt w domach pomocy społecznej, niech będzie wyrazem uznania dla nich. Mówimy o tym w szczególnym dniu - 1 sierpnia, gdy Warszawa żyje wydarzeniem powstania warszawskiego. Dla powstańców warszawskich ma to istotne znaczenie (...) ich sytuacja jest złożona, są to osoby bardzo schorowane, o których powinniśmy pamiętać przez cały rok a nie tylko dziś - dodała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, przebywająca w Ostródzie.

Wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie bez zbędnej dyskusji przyjęta przez parlament.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook