Jedynie prawda jest ciekawa


Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

28.03.2017

Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy jest bezpieczeństwo Ukrainy - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podsumowując VIII Sesję Zgromadzenia Parlamentów tych trzech państw. Dla podkreślenia roli bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy ma powstać wspólny list.

W poniedziałek i wtorek w Warszawie odbyła się VIII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. 

Marszałek Karczewski na konferencji podsumowującej sesję podziękował parlamentarzystom za ustalenie treści dokumentu końcowego. "Jest to dokument obszerny, bo w swoich rozmowach, w swoich dyskusjach rozmawialiśmy o bardzo wielu problemach" - podkreślił. 

Karczewski powiedział, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, "co nas łączy, co jest potrzebne, co jest największą dla naszych trzech krajów i dla naszych parlamentów troską i największą wagą". 

Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy". "W pierwszych akapitach naszego dokumentu mówimy o okupacji Krymu, o agresji sowieckiej na Ukrainę, mówimy o nierealizowanych porozumieniach mińskich" - powiedział Karczewski. 

Zaznaczył, że parlamenty polski i litewski w przyjętym dokumencie wyraziły gotowość dalszego wspierania Ukrainy w obronie suwerenności tego kraju. 

"Ustaliliśmy wspólnie, że opracujemy list, z którym razem, jako przewodniczący trzech parlamentów udamy się do Stanów Zjednoczonych, do Waszyngtonu, do Brukseli i do innych stolic krajów europejskich, aby pokazać jak ważne dla Polski, UE, Europy i tak naprawdę dla całego świata jest bezpieczeństwo i suwerenność Ukrainy" - powiedział Karczewski. 

Marszałek Senatu poinformował, że w przyjętej przez trzy parlamenty deklaracji jest także mowa o Białorusi. "W naszej deklaracji napisaliśmy o tym, co dzieje się w Białorusi, o łamaniu praw człowieka, łamaniu swobód obywatelskich, wyrażamy swój głęboki sprzeciw tego typu działaniom i apelujemy do władz Białorusi o natychmiastowe zwolnienie wszystkich zatrzymanych" – oświadczył. 

Przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej Viktoras Pranckietis podziękował polskiemu Senatowi za zorganizowanie sesji i za możliwość omówienia kwestii ważnych dla wszystkich trzech krajów, w tym kwestii bezpieczeństwa. 

"Zwróciłem uwagę na to, że granice bezpieczeństwa nie są zbieżne z granicami UE, są znacznie szersze, dlatego bardzo ważne jest dla nas Partnerstwo Wschodnie" - mówił. Również on podkreślił, że kwestia Ukrainy "stanowi dla nas temat codziennego zatroskania i codziennej agendy". 

Według Pranckietisa w dokumencie końcowym sesji odzwierciedlone są interesy naszych trzech krajów. "Dlatego też ten dokument końcowy stanowi początek naszej wznowionej działalności Zgromadzenia i będzie kontynuowana w poszczególnych formatach" - powiedział.

"Dla Ukrainy jest bardzo ważne to, że w tym dokumencie całkowicie wsparliśmy Ukrainę i powiedzieliśmy o tym, że nasze kraje apelują o dalsze funkcjonowanie sankcji dopóki ma miejsce okupacja Krymu" - powiedział z kolei przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. 

"Uzyskaliśmy wsparcie w walce Ukrainy za swoją niezależność" - podkreślił Parubij. 

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy zaznaczył, że w dokumencie końcowym pojawiła się m.in zaproponowana przez Litwę inicjatywa w sprawie większego inwestycyjnego wsparcia Ukrainy, przypominająca - jak zaznaczył - "wzorem plan Marshalla". "Uważam, że to jest bardzo ważne dla Ukrainy i może pomóc Ukrainie w tym trudnym okresie prowadzenia działań wojennych, uwzględniając ten skomplikowany okres reform" - powiedział Parubij. 

Zaznaczył, że bardzo istotna jest również inicjatywa listu przedstawicieli parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy. "Także bardzo ważne jest to, że wspólnie oceniliśmy wydarzenia na Białorusi i odnotowaliśmy naruszenie praw człowieka, a także to, że domagamy się zwolnienia wszystkich więźniów - podkreśliło to naszą wspólną pozycję" - powiedział Parubij. 

Wyraził przekonanie, że współpraca będzie coraz intensywniejsza. "I jestem przekonany, że nasza bałtycko-czarnomorska przestrzeń jest wspólną przestrzenią nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale także jeśli chodzi o tranzyt" - dodał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. 

Marszałek Karczewski poinformował, że kolejna, IX Sesja Zgromadzenia Parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Wilnie. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook