Jedynie prawda jest ciekawa


Waszyngton nie chce współpracować z PiS? Beata Mazurek: „To nieprawda”

09.03.2018
mazurek09032018
Waszyngton nie chce współpracować z PiS? Beata Mazurek: „To nieprawda”

To nieprawda, że Amerykanie nie chcą współpracować z PiS - powiedziała w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Stan relacji polsko-amerykańskich oceniła "bardzo dobrze".

Rzeczniczka PiS była pytana o stan relacji polsko-amerykańskich w kontekście doniesień medialnych na temat zawieszenia kontaktów na najwyższym szczeblu pomiędzy Warszawą a Waszyngtonem.

"Bardzo dobrze je oceniam" - zapewniła Mazurek. "Jestem w ogóle zdziwiona, że dajecie się państwo podpuszczać różnym anonimowym mniej lub bardziej źródłom. Wszyscy dementują - w Polsce mówimy, że relacje są dobre, Amerykanie mówią, że relacje są dobre, (ale) niektórzy dziennikarze mówią: nie, one są złe" - podkreśliła.

Rzeczniczka PiS zaznaczyła jednocześnie, że zależy jej, żeby do tej sprawy podchodzić rozsądnie.

"Żebyśmy wyciszali emocje, bo to jest tak naprawdę szukanie dziury w całym i na siłę pokazywanie, że nie no, tutaj ci Amerykanie z tym Prawem i Sprawiedliwością nie chcą współpracować, coś jest nie tak. To jest nieprawda, no przecież nikt Amerykanów nie zmusza (...), żeby wypowiadali się na temat naszych relacji" - mówiła Mazurek.

"Jest mi niezmiernie przykro, że niektórzy podgrzewają ten temat. Ja rozumiem, że PiS można nie lubić, ale jednak pamiętajmy, że wygraliśmy wybory, że mamy prawo do kreowania polityki, natomiast takie teksty, takie sugestie szkodzą, szkodzą nie tylko nam, szkodzą całej Polsce" - dodała.

Zaznaczyła, że również parlamentarzyści PiS, podczas spotkania z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Paulem Jonesem, usłyszeli, że "sprawy związane z nowelizacją ustawy o IPN absolutnie nie mają wpływu na relacje polsko-amerykańskie, czy chociażby na naszą współpracę w zakresie obronności".

Na uwagę, że - według portalu Onet - o tym, że o problemach w stosunkach z Waszyngtonem miał pisać m.in. w wewnętrznej analizie MSZ b. szef gabinetu politycznego przy szefie dyplomacji Jan Parys, rzeczniczka PiS odpowiedziała, że według jej wiedzy tym, kto był źródłem przecieku i tym, co z niego wynika, zajmie się prokuratura.

"Natomiast ja uważam, że jeśli dwie strony, które są odpowiedzialne za tworzenie wzajemnych relacji i wzajemnej polityki odpowiadają, że te relacje są dobre, no to być może błąd tkwi w notatce" - dodała, zastrzegając, że sama nie zna treści notatki Parysa.

Dopytywana, czy nie żałuje z perspektywy czasu tego, w jakim kształcie uchwalono przepisy o IPN, Mazurek powiedziała: "Ja mam taką zasadę, że ja niczego nie żałuję, dlatego że co mi to da, jak ja będę czegoś żałowała". "Dzisiaj jest sytuacja taka jest i (...) czekamy ze spokojem na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego; w zależności od tego, jakie ono będzie, to będziemy zastanawiać się, co dalej" - zaznaczyła.

Rzeczniczka PiS oświadczyła ponadto, że jest poruszona i zasmucona słowami ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, które - jej zdaniem - "nie służą naszym relacjom". Jak dodała, obecne okoliczności nie są odpowiednie, "żeby o pewnych rzeczach mówić". "Ja mam głównie oczywiście na myśli wypowiedź przede wszystkim dotyczącą ustawy o IPN-ie" - zastrzegła Mazurek.

Ambasador Anna Azari w czwartek podczas obchodów 50. rocznicy Marca'68 na Dworcu Gdańskim, powiedziała: "Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie - nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski".

W styczniu, po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm, Azari zabrała głos na jej temat podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz, apelując o zmianę przyjętych przepisów. Podkreśliła wówczas, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".(PAP)

autor: Marceli Sommer


Warto poczytać

 1. 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 7. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook