Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: UE złamała zasady

13.03.2017

„Głosowanie było niepełne, bo kiedy zaczęto rozmawiać o wyborze szefa RE, padło tylko pytanie, kto jest przeciw. (…) Przedstawienie tego przez opozycję w sposób teatralny: „27:1” jest nieprawomocne” - podkreślił na antenie Radiowej Jedynki Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

„Rozgrywka, która miała miejsce w czwartek pokazała, że Unia Europejska nie jest klubem altruistów. Wierzyliśmy, że jest to instytucja, która stara się działać według reguł, zasad i która nie upokarza państw członkowskich. Tymczasem zasady te zostały złamane” - mówił minister, zarzucając że w czasie dyskusji z udziałem premier Szydo, równolegle unijni prawnicy próbowali znaleźć sposób na obejście tych kwestii. 

„Było zaproszenie do finezyjnej gry w piłkę, a mieliśmy przeciwko sobie drużynę rugby. (…) Wierzyliśmy, że UE to instytucja, która stara się pracować wg określonych reguł i stara się nie upokarzać państw członkowskich” — dodał Waszczykowski. 

Odnosząc się do wywiadu z Marine Le Pen, w którym szefowa Frontu Narodowego mówi rzekomo o „demontażu UE”, jaki chciałaby podjąć z Jarosławem Kaczyńskim, powiedział: 

„Autor tego wywiadu jest skrajnie niekompetentnym człowiekiem. (…) Znam go od lat, on manipuluje”. 

Szef polskiej dyplomacji odniósł się również do koncepcji UE różnych prędkości, za którą opowiedzieli się przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu. 

„Musimy mocno argumentować, że koncepcja UE wielu prędkości to koncepcja na jej rozbicie. Trzeba jednak pamiętać, że czeka nas kilka ważnych wyborów np. w Holandii, Francji i w Niemczech. Do końca roku nie ma więc mowy, żeby w Unia podjęła ważne rozmowy” - ocenił Witold Waszczykowski.

 

ak/wPolityce.pl/Polskie Radio

[fot. YouTube/Portal wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook