Jedynie prawda jest ciekawa


"Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

26.05.2018
1270wiezababel
"Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

Na spotkaniu w Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) minister Wąsik mówił, że programy prowadzone do tej pory przez rząd PiS i uzupełnione o nowe elementy będą kontynuowane.

Wymienił program 500 plus, jednorazową wyprawkę szkolną 300 zł dla każdego dziecka, program Dostępność plus polegający na likwidacji barier architektonicznych, poprawiający jakość życia niepełnosprawnych i seniorów. Podkreślił, że PiS zapowiada także wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców, w tym niższe składki ZUS, obniżenie podatku CIT. Realizowany ma być również program budowy dróg lokalnych, na który przeznaczonych zostanie 1,5 mld zł.

Przypomniał, że kluczowy program społeczny 500 plus zlikwidował ubóstwo wśród polskich rodzin, ale także przynosi efekty społeczne.

"Program 500 plus już przynosi zmiany i to widać. GUS ogłosił, że w przeciągu trzech lat dzietność wzrosła o 0,2 procent. To nie jest dużo, ale ten wskaźnik jest już widoczny" - podkreślił. Mówił, że "aby polskie społeczeństwo się nie zwijało", należy doprowadzić do sytuacji, że wskaźnik ten wyniesie najmniej 2. Oznacza to, że kobieta w Polsce będzie rodzić najmniej dwójkę dzieci - dodał.

Jak zaznaczył, ta "kwestia jest kluczowa, ponieważ w sytuacji starzejącego się społeczeństwa, nie będzie miał kto wypracować rent i emerytur". Mówił, że w społeczeństwach zachodnich dzietność wzrosła, ale na skutek emigracji.

"Czy chcemy taką drogą iść?, czy mamy wspierać polską rodzinę i namawiać do tego, by była dzietna? Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel" - dodał.

Jak mówił, "obrazki z Paryża to nie tylko wieża Eiffla, Pola Elizejskie, ale sceny z metra, do którego strach jest wchodzić czy regularne zamieszki z wybijaniem witryn sklepowych i podpalaniem samochodów na przedmieściach".

"Te problemy społeczne, które oni sobie sprowadzili na głowę, prowadząc w mojej ocenie nieprzemyślaną politykę emigracyjną, są niezwykle palące, trudne i będą coraz większe" - wskazał.

Podkreślił, że "Polska wciąż jest krajem bezpiecznym, spokojnym i jednolitym, pomimo podziałów politycznych". Wąsik pytany o możliwość zakończenia protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie powiedział, że obecnie jest to protest polityczny.

"Osoby, które zdecydowały się na protest miały swoje argumenty, ale rząd je zrealizował. Strasznie jest mi żal tych dzieci. Korytarz sejmowy to nie jest hotel (...) Mam nadzieję, że te matki, które wywalczyły dużo i rząd tu zareagował szybko, zrozumieją, że nie warto dla pana Petru, pani Lubnauer, dla pani Schering Wielgus narażać swoich dzieci (...) Mam nadzieję, że te panie w pewnym momencie same to zrozumieją, same się spakują i wyjdą z Sejmu" - powiedział minister Wąsik. 

(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

fot. CC2.0/wikimedia commons/Gareth Davies

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 6. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 7. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook