Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawa tnie nauczycielom

02.02.2013

Władze Warszawy szantażują część dyrektorów. Mają zaniżać wynagrodzenie nauczycielom, bo zabraknie na pensje - pisze portal wPolityce.pl.

Portal opisuje spotkanie, na którym dyrektorzy stołecznych szkół, nadzorowanych bezpośrednio przez Biuro Edukacji m.st. Warszawa, usłyszeli, że nie mogą przyznawać nauczycielom dodatków motywacyjnych zgodnie z regulacjami prawnymi, ponieważ nie ma tylu pieniędzy.

„Usłyszeli, że przyznając dodatki motywacyjne nie mogą przekroczyć średnio 300 złotych na nauczyciela. Otrzymali również instrukcję, że w razie oporu nauczycieli w związku z obniżeniem wynagrodzenia, zmiany mają motywować gorszymi ocenami pracy pedagogów” - wyjaśnia portalowi Zofia Idzikowska z praskiego oddziału ZNP.

Zaznacza, że sytuacja dotyczy kilkudziesięciu placówek w Warszawie, ale widać rosnącą tendencję takich praktyk. Idzikowska tłumaczy, że część dzielnic Warszawy od dawna nie stosuje się do uchwały i samodzielnie, według uznania dzieli dodatki, zaniżając w ten sposób wynagrodzenia nauczycielom.

Sytuacja jest zaskakująca, ponieważ prawo uchwalone w Radzie Warszawy stanowi, że średnio dodatek motywacyjny w 2013 roku powinien wynosić 450 złotych na nauczyciela (w 2014 roku to ma być 600 zł). To oznacza, że każdy nauczyciel może otrzymać od 150 złotych to 900 złotych dodatku. O jego wysokości  decydować mają dyrektorzy.

Portal wPolityce.pl zaznacza, że dodatki motywacyjna są zgodnie z Kartą Nauczyciela częścią składową wynagrodzenia, a obecna sytuacja przelała czarę goryczy związkowców.

„To jest zalegalizowanie bezprawia. Łamie się prawo w tej sytuacji. Niestety spodziewamy się kolejnych tego typu decyzji. Jak nauczyciele mają wychowywać dziecko, jeśli w ten sposób władze łamią prawo, zaniżając wynagrodzenia. Ta hipokryzja i zakłamanie są straszne. My tego tak nie zostawimy. Nasi prawnicy już badają możliwości walki o prawa nauczycieli” - mówi Idzikowska.

Cały tekst na wPolityce.pl

TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook