Jedynie prawda jest ciekawa


Walka w pomorskiej Platformie

14.03.2015

Bogdan Borusewicz i Sławomir Neumann rywalizują o funkcję przewodniczącego pomorskiej PO.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann rywalizować będą o funkcję przewodniczącego pomorskiej Platformy Obywatelskiej na zjeździe regionalnym tej partii rozpoczętym w sobotę przed południem w Gdańsku.

W wyborach na szefa pomorskiej PO wystartuje też prawdopodobnie syn b. prezydenta Polski, europoseł Jarosław Wałęsa.

W zjeździe odbywającym się w Centrum Konferencyjnym "Amber Expo" uczestniczy według organizatorów ponad 300 delegatów.

Obecnie obowiązki szefa pomorskiej PO pełni b. europoseł Jan Kozłowski. Funkcję tę objął w styczniu 2014 r. po tym, jak zarząd krajowy Platformy zawiesił w prawach członka partii ówczesnego lidera partii na Pomorzu, b. ministra transportu Sławomira Nowaka. Miało to związek z zarzutami składania fałszywych oświadczeń majątkowych, jakie Nowakowi postawiła warszawska prokuratura. Chodziło o niewpisanie do oświadczeń majątkowych drogiego, szwajcarskiego zegarka.

W listopadzie zeszłego roku Nowak został skazany przez warszawski sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie w pięciu oświadczeniach majątkowych drogiego zegarka. Prawo wymaga, by posłowie i ministrowie w oświadczeniach majątkowych ujawniali posiadanie "rzeczy ruchomych" wartych więcej niż 10 tys. zł. W efekcie polityk zrzekł się mandatu poselskiego i odszedł z polityki.

Neumann, uzasadniając chęć swojego startu, mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że pomorska Platforma po ponad roku "zawieszenia i tymczasowości" potrzebuje "dynamiki i nowego otwarcia". Jego kandydaturę popierają m.in. szefowa PO w Gdańsku posłanka Agnieszka Pomaska oraz poseł Platformy ze Słupska Zbigniew Konwiński.

Borusewicz natomiast chciałby wprowadzić do pomorskiej PO więcej demokracji. Kilka dni temu w rozmowie z PAP marszałek Senatu mówił m.in., że do tej pory w partii funkcjonowało "zarządzanie", które trzeba zamienić na "współrządzenie i zespołowy styl pracy". Legendarnego działacza "Solidarności" w wyborach na szefa pomorskiej PO wspierają m.in. lider gdyńskiej PO, poseł Tadeusz Aziewicz; Jan Kozłowski, wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń oraz poseł Jerzy Borowczak.

Sławomir Nowak był szefem PO na Pomorzu od 2010 roku. Ostatnie wybory na to stanowisko wygrał w październiku 2013 r. Głosowało wówczas na niego 343 delegatów zjazdu regionalnego PO, 18 było przeciw. Nie miał kontrkandydata. W wyborach na lidera pomorskiej PO w maju 2010 r. Nowak pokonał Kozłowskiego.

mly/PAP

fot.wikimedia.commons/Michał Koziczyński

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 4. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 5. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 6. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook