Jedynie prawda jest ciekawa


W Warszawie stanie pomnik "Solidarności"

31.08.2017

Pomnik w formie napisu "Solidarność" stanie w 100. Rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości na skwerze u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika w Warszawie. Na monumencie znajdą się cytaty słów papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana.

Pomnik w formie napisu "Solidarność" stanie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Śródmieściu na Skarpie Wiślanej, na skwerze u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika. Upamiętni ruch społeczny "Solidarność" w walce z komunizmem.

Inicjatorem budowy pomnika jest Fundacja im. Ronalda Reagana, która poniesie koszt jego powstania.

Prezes Fundacji Janusz Dorosiewicz zaznaczył, że w latach 80., kiedy "Solidarność" miała 10 milionów członków i "wszyscy popierali stoczniowców". - Dlatego każdy ma prawo do obchodów i upamiętniania tego fenomenu jakim była "Solidarność" - powiedział. Dodał, że "prezydent Reagan w ruchu społecznym 'Solidarność' upatrywał siły, które przyczynią się do upadku komunizmu". - Prezydent Reagan wspierał moralnie i finansowo zdelegalizowaną "Solidarność" - zauważył.

Dorosiewicz podkreślił rolę "Solidarności" w upadku komunizmu, która "otworzyła bramy wolności". - Potem runął mur berliński i Europa Wschodnia zaczęła uzyskiwać niepodległość - powiedział. Sam pomnik, zdaniem fundatora, ma podkreślić "wkład społeczeństwa polskiego w odzyskanie wolności przez Europę Wschodnią, co było istotą powstania wielkiej Unii Europejskiej".

Na pomniku, który obecnie jest w fazie projektowania, znajdą się dwa cytaty. Pierwszy z nich, to słowa papieża Jana Pawła II: "Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy - "Solidarność" otworzyła bramy do wolności". Drugi zaś, to zdanie wypowiedziane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana: "Żadna broń w światowych arsenałach nie jest tak groźna, jak wola i moralna odwaga wolnych mężczyzn i kobiet".

- Najważniejsze jest to, co ten symbol niesie, że wolność zawsze zwycięży - podkreślił na briefingu poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

Poseł odniósł się też do protestu NSZZ "Solidarność" ws. wykorzystania na pomniku znaku Solidarności. W piśmie do stołecznych radnych z 2014 roku Związek ostrzegał, że wykorzystanie znaku bez ich zgody będzie naruszeniem prawa. Halicki zaznaczył, że pomnik powstaje pod okiem i nadzorem Jerzego Janiszewskiego, który jest autorem znaku Solidarność.

Poseł zauważył, że "Solidarność" to nie tylko związek zawodowy, ale ruch społeczny. - Wszyscy jesteśmy właścicielami tego znaku w wolnej Polsce" - dodał. "Mamy wręcz obowiązek w wolnej, demokratycznej Polsce pamiętać o tym, jaki wkład tego masowego, 10 milionowego ruchu formalnie, ale przecież obejmującego wszystkich Polaków, bez mała wszystkich Polaków, miał miejsce - zaznaczył polityk.

Na skwerze ustawiona została tablica informująca o inwestycji, na której znajduje się replika zdjęcia "Strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1988 r." autorstwa Tomasza Czesława Gutry.

Z artystą została podpisana umowa licencyjna na korzystanie z jego dzieła. Dodatkowo na tablicy została zamieszczona informacja, że "w 2018 roku, w tym miejscu, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ruch społeczny "Solidarność" w walce z komunizmem".

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska mówiła, że chce, aby pomnik "Solidarności" wraz ze skwerem, na którym stanie był symbolem nie tylko Warszawy, ale i "obecnych czasów".

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska oceniła, że "dziś dla mieszkańców Warszawy Solidarność, to przede wszystkim poczucie obowiązku pomocy tym, którzy zostali dotknięci tragedią". - Warszawa sama doświadczyła ogromnych nieszczęść i doświadczyła wspaniałej solidarności i pomocy od innych. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest odpłacać. Odpłacać dobrem za dobro - dodała radna.

Podkreśliła, że Warszawa pomaga potrzebującym m.in. w Aleppo w Syrii oraz na terenach, które dotknęła nawałnica. Podkreśliła, że na czwartkowej sesji rady miasta samorządowcy podjęli uchwałę o pomocy finansowej w kwocie 762 tys. zł dla gminy Chojnice, poszkodowanej w nawałnicach. Wsparcie zostanie przeznaczone na remonty obiektów komunalnych i zakup sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Rada miasta zgodziła się na budowę pomnika podejmując w tej sprawie uchwałę 11 września 2014 roku.

PAP

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook