Jedynie prawda jest ciekawa


W Warszawie oddano hołd Wyklętym

25.02.2017

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim uczczono w sobotę ofiary terroru komunistycznego.

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim uczczono w sobotę ofiary terroru komunistycznego. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. "Heroiczna walka +Żołnierzy Wyklętych+ była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę - napisał prezydent.

"Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my Polacy cenimy wyżej niż własne życie - honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o +Żołnierzach Wyklętych+ umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach" - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent wyraził hołd dla żołnierzy powstania antykomunistycznego.

Posłanka Ewa Tomaszewska (PiS) przypomniała, że pomnik, pod którym odbyła się uroczystość powstał z inicjatywy warszawskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. "Chyba już niestety żaden z członków tego związku nie był w stanie wziąć udziału w tej uroczystości. Są już w bardzo kiepskim stanie zdrowia, bo to ludzie, którzy wiele lat przesiedzieli w więzieniach stalinowskich" - podkreśliła. Wspominając losy tego miejsca pamięci zaznaczyła, że na terenie pochówków pomordowanych więźniów postawiono później szalety.

"Dopiero po 1989 r. była możliwość ich likwidacji i upamiętnienia tych, którzy zostali pomordowani czasem jeszcze przez sowieckie władze, NKWD, czasem już przez tzw. polskie. Związek Więźniów Okresu Stalinowskiego dbał o to miejsce, doprowadził do powstania tego pomnika, miejsca pamięci. I dawniej to związek był organizatorem naszych tu spotkań. Dziś jak mówiłam jego członkowie są już w stanie zdrowotnym bardzo kiepskim" - powiedziała posłanka. Wyraziła radość, że w uroczystości uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Wspominała, że w poprzednich latach przychodziły także delegacje ze szkół ze sztandarami. "Dziś ich niestety nie widzę. Mam nadzieję, że się pojawią znowu, bo teraz to my musimy nieść tę pamięć o dramatycznych zdarzeniach z lat 40. i 50. Nieść pamięć o tych, którzy za swoją patriotyczną postawę, za walkę o niepodległość zostali pomordowani. Jest to dla nas wszystkich wielkie zobowiązanie i mam nadzieję, że temu wyzwaniu podołamy" – zaznaczyła Tomaszewska.

Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem, przed którym zaciągnięto wojskową wartę honorową, odmówiono modlitwę w intencji pomordowanych, odbył się apel pamięci, a przedstawiciele m.in. MON złożyli wieńce i kwiaty.

Jak podkreślili organizatorzy uroczystość honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Była ona częścią obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W ich ramach w sobotę zaplanowano jeszcze uroczystość z udziałem delegacji z Kresów przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci Niezłomni i ich kontynuatorzy - Stefan Melak" przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Zaplanowano także opowieści historyczne i modlitwy - przed dawnymi siedzibami NKWD i UB 1944/45 w Aninie, przed dawną siedzibą X Departamentu MBP w Miedzeszynie Starym oraz koło dawnego pałacyku senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i budynków, gdzie po 1944 r. mieściły się obiekty śledcze MBP na Błotach. Sobotnie uroczystości zakończy złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową na murze dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 2. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 3. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 4. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 5. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 6. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 7. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 8. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook