Jedynie prawda jest ciekawa


W Polsce w 40 miejscach odprawiana jest w niedzielę msza św. trydencka

03.09.2017

W całej Polsce jest 40 miejsc, gdzie w każdą niedzielę odprawiana jest msza św. w klasycznym rycie rzymskim - zwana potocznie mszą św. trydencką - oraz 119 miejsc, gdzie jest ona odprawiana regularnie, ale nie w każdą niedzielę.

Jak poinformował PAP ks. Grzegorz Śniadoch, opiekun Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Białymstoku, liczba takich miejsc wzrosła po ogłoszeniu w 2007 r. dokumentu zwanego motu proprio "Summorum Pontificum", w którym papież Benedykt XVI jasno uregulował zasady korzystania z ostatniej wersji Mszału Piusa V z 1962 r. bez konieczności ubiegania się o zgodę biskupa.

Według danych opublikowanych na stronie www.unacum.pl w 2007 r. było zaledwie 5 miejsc, gdzie w każdą niedzielę odprawiana była msza św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim - dziś jest ich 40. Duszpasterstwa tradycji łacińskiej powstają najczęściej w dużych miastach, z inicjatywy osób świeckich. Średnia wieku osób uczestniczących we mszach św. w tzw. "starym" rycie to 20-40 lat.

Jak zaznaczył ks. Śniadoch, do Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Białymstoku - zrzeszającego ok. 200 osób - należą przede wszystkim młode, wielodzietne małżeństwa. - Trafiają do nas osoby szukające ludzi o podobnym systemie wartości i spojrzeniu na życie, które chcą być razem, żeby się wspierać - podkreślił.

Wyjaśnił, że do duszpasterstw tradycji łacińskiej - których w całej Polsce jest 10 - przychodzą ludzie, którzy chcą "świadomie przeżywać swoją wiarę". - Nie wystarcza im religijność wyniesiona z domu. Zadają sobie pytania i odpowiedź znajdują u nas - dodał.

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Białymstoku powstało, kiedy grupa osób skupiona wokół scholi gregoriańskiej poprosiła abp. Edwarda Ozorowskiego, żeby pozwolił im uczestniczyć we mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Arcybiskup wyraził zgodę, a w 2012 r. duszpasterstwo otrzymało od diecezji zgodę na użytkowanie opuszczonego kościoła parafialnego, który znajduje się na terenie parafii św. Andrzej Boboli w Białymstoku.

Jak przyznaje ks. Śniadoch, posiadanie świątyni jest ważne, ponieważ sytuacja, kiedy w jednym kościele odprawiane są msze św. w obu rytach, powoduje wiele napięć. - Liturgie wymagają innego ustawienia prezbiterium, trzeba za każdym razem wszystko przestawiać. Zdarza się, że grupy wiernych rywalizują o lepszy czas na celebrę - żadna grupa nie chce mieć mszy św. w niedzielę o godz. 13, wszyscy wolą mszę św. przed południem - podkreślił.

Mszę św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim ksiądz odprawia stojąc zwrócony w kierunku ołtarza a językiem używanym w liturgii jest jęz. łaciński. - Preferuję podejście mówiące, że podczas mszy św. ksiądz stoi twarzą zwrócony do Boga, i w ten sposób wszyscy stoją zwróceni w jednym kierunku, niż mówienie, że ksiądz stoi tyłem do wiernych - wyjaśnił ks. Śniadoch. Dodał, że dawniej wszystkie kościoły były skierowane na wschód - "w kierunku wschodzącego słońca, które symbolizuje Jezusa Chrystusa" - i w tę właśnie stronę zwraca się kapłan.

W liturgii używany jest jęz. łaciński, ponieważ - jak wyjaśnił ks. Śniadoch - w nim została sformułowana większość dogmatów katolickich i podkreślał jedność katolicką. - Modlitwy są w jęz. łacińskim, ale to nie są tajne obrzędy - każdy ma możliwość kupienia sobie mszalika, gdzie znajduje się tłumaczenie na język polski. Poza tym kazanie służy temu, żeby objaśniać liturgię poprzez tłumaczenie gestów i znaków mszy św. - powiedział.

Zaznaczył, że we mszy św. w "starym" rycie ważną rolę odgrywa rytuał, który jest ściśle określony. - Liturgia w "starym" rycie jest odprawiana z największym splendorem, ponieważ ma zapowiadać majestat nieba. Stąd bogato zdobione szaty, naczynia liturgiczne i zdobienia w kościołach - podkreślił ks. Śniadoch.

Określenie"msza trydencka", "ryt trydencki" pochodzi od Soboru Trydenckiego (1545-1563), na polecenie którego papież św. Pius V wprowadził jednolity obrzęd mszy dla całego Kościoła rzymskiego. Wersja rytu rzymskiego obowiązywała powszechnie aż do 1970 roku, kiedy to Paweł VI wprowadził Nowy Mszał Rzymski.

Postanowienia dokumentu motu proprio "Summorum Pontificum", autorstwa papieża Benedykta XVI, weszły w życie 14 września 2007 r. i od tego dnia obowiązują w Kościele katolickim dwa mszały - zwyczajny, obowiązujący po Soborze Watykańskim II, od czasu reformy liturgii w 1970 r.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook