Jedynie prawda jest ciekawa


W Gdańsku odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych

04.08.2018
1270zolnierzomwykletympomnik
W Gdańsku odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Pomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięto w sobotę w Gdańsku w pobliżu Cmentarza Garnizonowego, na którym w sierpniu 2016 r. pochowano Danutę Siedzikównę, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r.

Pieniądze na budowę pomnika pochodziły głównie ze społecznych zbiórek. 

Pomnik to ok. 40-tonowy głaz, wysoki i szeroki na blisko trzy metry z wizerunkiem żołnierza oraz inskrypcjami. Pierwowzorem postaci przedstawionej na monumencie jest zdjęcie Henryka Wieliczki "Lufy", żołnierza AK, członka 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendnego mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Na czarnym cokole pomnika umieszczono inskrypcję: "Żołnierzom Wyklętym. Pamięci tych, którzy w latach 1944-1963 kontynuowali walkę o niepodległą Polską w formacjach podziemia antykomunistycznego. Za ich miłość do Ojczyzny i Boga. Za wytrwałość pomimo braku nadziei. Za wierność wartościom i umiłowanie wolności. Za męstwo i ofiarność. Za to, że +zachowali się jak trzeba+ i byli wierni Polsce +aż po ofiarę życia+. Przyszłym pokoleniom, aby pamiętały, że +walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna+".

"To pomnik najdzielniejszych z dzielnych, najwytrwalszych z wytrwałych - niezłomnych żołnierzy Polski Podziemnej i powstania antykomunistycznego (...) Ginęli w walce, ginęli w komunistycznych katowniach, ale pamięć o ich heroizmie i wartościach, którym pozostawali wierni nie zginęła i nie zginie" - powiedziała przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Anna Kołakowska (gdańska radna PiS - PAP). 

List do uczestników uroczystości skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Dzisiejsza uroczystość odbywająca się w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest kolejnym zwycięstwem prawdy historycznej i umocnieniem obecności żołnierzy niezłomnych w zbiorowej, dumnej pamięci Polaków" - - podkreślił minister w liście odczytanym przez szefa gabinetu politycznego MON Łukasza Kudlickiego. 

Szef MON podkreślił, że żołnierze wyklęci "swoim osobistym świadectwem pomogli Polakom przetrwać trudne lata okupacji komunistycznej i zachować przekonanie, że wolność warta jest wszystkich wyrzeczeń".  

"Gdańsk bardzo potrzebował i oczekiwał powstania pomnika żołnierzy wyklętych. Dramatyczne dzieje powojennego podziemia antykomunistycznego to także historia wielu gdańskich rodzin. Mieszkańcy miasta pamiętają kłamstwa o narodowych bohaterach, którzy w 1945 r. nie złożyli broni w obliczu sowieckiej okupacji. Wiemy wszyscy, że w Gdańsku z rąk komunistów ginęli polscy patrioci. Tu zamordowana została legendarna +Inka+ i bohaterski +Zagończyk+. Pomnik żołnierzy wyklętych jest wyrazem naszej pamięci i wdzięczności dla tych, którzy w najtrudniejszych warunkach prowadzili nierówną walkę o suwerenność naszego kraju" - zaznaczył Błaszczak. 

Pomnik poświęcił metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. "Czego doświadczamy tu przy tym pomniku żołnierzy wyklętych po tylu latach? Leczymy, po prostu amnezję historyczną, która spowodowała zaczadzenie umysłów tylu ludzi, a nawet pokoleń już. A serca, na dodatek jeszcze, są jak z kamienia. I chciałoby się powiedzieć za prorokiem Ezechielem: +zabierz to kamienne serce i daj nowe+ dla tylu naszych obywateli tego państwa. A wszyscy powinni wiedzieć, że najwyższą wartością jest Bóg, honor i ojczyzna" - powiedział do zgromadzonych hierarcha. 

Podczas uroczystości wojsko oddało trzy salwy honorowe.  

Pomnik zaprojektował prof. Maciej Świeszewski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Postać widoczną na monumencie wyrzeźbił Stanisław Milewski, a kamień wykonał Leon Czerwiński.

(PAP)

autor: Robert Pietrzak

fot. PAP/Adam Warżawa

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook