Jedynie prawda jest ciekawa


Verhofstadt będzie pozwany za skandaliczne słowa o "tysiącach faszystów"!

16.11.2017
Bawerpozew
Verhofstadt będzie pozwany za skandaliczne słowa o "tysiącach faszystów"!

Polacy zamierzają zastosować środki prawne przeciwko byłemu premierowi Belgii po jego skandalicznych słowach w Parlamencie Europejskim.

Oburzenie wśród Polaków wywołały słowa Verhofstadt'a, który podczas debaty nad rezolucją w Parlamencie Europejskim określił uczestników Marszu Niepodległości mianem "faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy".

Podjęcie kroków prawnych przeciwko belgijskiemu politykowi zapowiedział dziś wiceprezes Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris mecenas Jerzy Kwaśniewski. Będzie on reprezentował dr Bawera Aondoo-Akaa, który brał udział w marszu. Pozew ze strony dra Bawera, urodzonego w Krakowie czarnoskórego, niepełnosprawnego teologa, sam w sobie zadaje kłam forsowanej przez Verhofstadt'a tezie o "marszu faszystów". Bawer jest stałym uczestnikiem Marszów Niepodległości. Podkreśla, że kocha Polskę i czuje się Polakiem. 

- (...) Jestem polskim patriotą. Polska to moja ojczyzna. Nawet ją trochę personifikuje jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”. Trzecia i czwarta część „Dziadów” wywarła na mnie ogromny wpływ. Polskość rozpatruję w różnych aspektach. Przede wszystkim jako przestrzeń fizykalną. Polskość to dla mnie Bałtyk, Gdynia, Hel, Westerplatte, nasza stolica Warszawa, Kraków, to duchowa stolica, Jasna Góra i Czarna Madonna, matka wszystkich Polaków. Polskość to również wymiar duchowy znany nam z dzieł Adama Mickiewicza, o którym już wspomniałem, a także z twórczości Henryka Sienkiewicza - mówił w niedawnym wywiadzie w serwisie wPolityce.pl.

Do podjęcia kroków prawnych przeciwko byłemu premierowi Belgii wezwał również Jarosław Iwaszkiewicz. - Pozew zbiorowy to jedyna droga, żeby go czegoś nauczyć - napisał na Twitterze europoseł partii Wolność.

Proces zapowiedział również prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz. 

 

kh/Fot: PAP/EPA/Twitter

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 5. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 6. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 7. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook