Jedynie prawda jest ciekawa


Günter Verheugen: niesprawiedliwe jest obwinianie Polski i Węgier ws. imigrantów

07.06.2018
1270verheugen
Günter Verheugen: niesprawiedliwe jest obwinianie Polski i Węgier ws. imigrantów

To jest zupełnie niesprawiedliwe, żeby obwiniać Polskę, Węgry i inne kraje i twierdzić, że nie okazują wystarczająco dużo solidarności w sprawie przyjmowania imigrantów - powiedział były komisarz ds. poszerzenia UE Guenter Verhuegen. Dodał, że Polska nie jest miejscem, do którego zmierzają imigranci napływający do Europy.

"Nie mamy czegoś takiego jak polityka imigracyjna Unii Europejskiej. Właśnie na tym polega absurd, że nie ma czegoś takiego jak polityka imigracyjna i sposób, w jaki imigranci są rozlokowywani po różnych krajach Unii Europejskiej, jest absurdalny. To jest zupełnie niesprawiedliwe, żeby obwiniać Polskę, Węgry i inne kraje i twierdzić, że nie okazują wystarczająco dużo solidarności" - powiedział w czwartek w Olsztynie na konferencji prasowej podczas Kongresu Przyszłości Guenter Verheugen, były komisarz do spraw poszerzenia Unii Europejskiej.

Mówił, "czy Niemcy pytały o jakąś solidarność, gdy ten problem występował tylko we Włoszech czy w Grecji?".

"Pierwszy raz użyto terminu +solidarność+, kiedy imigracja stała się problemem Niemiec. Moi współrodacy Niemcy zdają się nie zauważać, że Polska ma całe mnóstwo imigrantów z Ukrainy. Być może stanowisko polskie nie zostało wyrażone w odpowiedni sposób i jest to jedna ze słabości polskiego rządu" - zaznaczył były komisarz. Podkreślił, że Polska nie jest krajem docelowym dla imigrantów, napływających do Europy.

"Tak naprawdę problem polega na tym, że imigranci nie chcą być w Polsce, nie chcą być na Litwie, nie chcą być na Łotwie, oni chcą być w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w krajach starej Unii. Jest to po prostu przykład hipokryzji na najwyższym poziomie" - mówił Verhuegen.

Jak ocenił, "gdyby polski rząd był po prostu sprytny i powiedział, +dobrze, to weźmy 30, 40 a może nawet 50 tys.+ (imigrantów-PAP) to kilka tygodni później ci ludzie by po prostu zniknęli, nie zostaliby w Polsce".

Pytany o reformę w polskim wymiarze sądownictwa powiedział, że "jako przyjaciel może dać przyjacielską radę Polsce". "Trzeba pozbyć się tej dysputy. Za chwilę w Unii Europejskiej podejmowane będą ważne decyzje i Polska potrzebuje przyjaciół. Pozbyć się sporu można przez postępowanie zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej - dodał.

"Co do zasady - reforma w polskim systemie sądowniczym jest potrzebna. Polski system sądownictwa był słabszą stroną, gdy Polska starała się o akcesję. Ale należy to zrobić tak, by nie pogwałcono niezawisłości sędziów. Jeżeli tak się dzieje, to moja rada jest taka, by zmienić to" - podkreślił.

(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

fot. wikimedia commons/CC2.0/Piotr Drabik


Warto poczytać

 1. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 2. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 3. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 4. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 5. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 6. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 7. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook