Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawa o SN jest niekonstytucyjna? TK w 2014 roku: „Wiek, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku określa ustawa”

29.08.2018
Rzeplinskiwiki
Ustawa o SN jest niekonstytucyjna? TK w 2014 roku: „Wiek, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku określa ustawa”

Ustawa o Sądzie Najwyższym, a przede wszystkim zapisy dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziego, spowodowała, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości oskarżono o łamanie konstytucji i niszczenie demokracji. Zmiany ostro krytykowali również przedstawiciele polskiego sądownictwa, w tym Małgorzata Gersdorf i były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Tymczasem, to właśnie prof. Rzepliński stał za orzeczeniem, które przyzwala na obniżenie wieku emerytalnego sędziów ustawą.

Krzyki, protesty, ubieranie pomników w koszulki, wszystko przy aprobacie części sędziów i byłych członków Trybunału Konstytucyjnego, z Andrzejem Rzeplińskim na czele. Tymczasem, to właśnie profesor Rzepliński w 2014 był przewodniczącym TK, który wówczas wydał orzeczenie, które de facto pozwala na działania legislacyjne dokonywane przez obóz rządzący.

W 2012 roku NSZZ „Solidarność” wniosła o zbadanie zgodności przepisów zmieniających ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z konstytucją. Podobną inicjatywę wystosowała grupa posłów, która chciała zbadania pod kątem norm konstytucyjnych przepisy m.in. art. 69 ustawy z dnia 27 lipca o ustroju sądów powszechnych oraz art. 30 poprzednio obowiązującej ustawy o Sądzie Najwyższym. Obydwa przepisy określały zasady przejścia w stan spoczynku sędziów m.in. przez osiągnięcie odpowiedniego wieku, który w tamtym czasie został podwyższony.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja 2014 roku obydwa przepisy zostały uznane za... zgodne z konstytucją! Co więcej, w uzasadnieniu wyroku zostało podkreślone, iż to ustawa, a nie konstytucja normuje przepisy o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów. 

- Uprawnienie do stanu spoczynku jest przy tym jedną z konstytucyjnych gwarancji niezawisłości sędziowskiej. Trybunał zaznaczył jednak, że wiek, w którym sędzia przechodzi w stan spoczynku, określa ustawa, a nie konstytucja. Również ustawa, a nie konstytucja, przyznaje sędziom przywilej w postaci wcześniejszego stanu spoczynku - 
czytamy w orzeczeniu TK. 

Jest to potwierdzenie art. 180 par. 3 oraz 4 konstytucji, w którym zostało określone, iż:

 • Sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku na skutek uniemożliwiających mu sprawowanie jego urzędu choroby lub utraty sił. Tryb postępowania oraz sposób odwołania się do sądu określa ustawa. 
 • Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku. 

(p. z http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000684/T/D20140684TK.pdf)

W wydaniu orzeczenia brali udział: przewodniczący Andrzej Rzepliński, Stanisław Biernat, Zbigniew Cieślak, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Leon Kieres, Marek Kotlinowski, Teresa Liszcz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska – Jaśkiewicz jako sędzia sprawozdawca, Andrzej Wróbel oraz Marek Zubik. 

Orzeczenie TK jest jednocześnie potwierdzeniem słów Jana Rokity, który przypomniał niedawno w jednej z telewizji, iż obecne reformy sądownictwa są realizacją pomysłów i poglądów Andrzeja Rzeplińskiego. Zaskakujący jest fakt, iż obecnie część z tych sędziów, którzy wydali tamto orzeczenie, dziś sprzeciwia się jego postanowieniom.

jd/ac

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook