Jedynie prawda jest ciekawa


Ustawa o broni coraz bliżej?

13.10.2017

„Projekt zmian w ustawie o broni i amunicji jest wypracowany w ramach dyskusji środowisk prostrzeleckich, proobronnych, miłośników broni. Jest to projekt w pewnym sensie obywatelski” - oświadczył w piątek poseł Kukiz'15 Bartosz Józwiak.

Poseł Józwiak odniósł się na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie do zarzutów pod adresem projektu o broni, jakie znalazły się w artykule Wirtualnej Polski pt. pt. "Projekt ustawy o broni dla Kukiz'15 napisał lobbysta".

Według portalu przyjęcie ustawy o broni złożony przez posłów Kukiz'15 ma spowodować wzrost obrotów rynku broni o miliard złotych. WP dodała, że współautorem projektu jest Jarosław Lewandowski, naczelny pisma utrzymującego się z reklam tej branży. "Według naszych informacji Lewandowski nie zarejestrował się jako lobbysta i przedstawia się jako szef stowarzyszenia, a do Sejmu wchodzi jako dziennikarz" - pisze WP.

Józwiak zauważył, że portal WP próbuje sprowadzić dyskusję nad ustawą o broni do dyskusji o absurdzie. "Próbuje nam wmówić, że ta ustawa którą zgłosił Kukiz'15 jest ustawą napisaną przez lobbystów pod konkretny interes, czy to jakiś firm, czy konkretnych środowisk czerpiących realne zyski bezpośrednie, lub pośrednie z tego, że dostęp do broni będzie znormalizowany" – podkreślił poseł.

Jego zdaniem nie powinno się tolerować dziennikarstwa na takim poziomie. "Dlatego dzisiaj musimy to szybko zdementować, żeby Polacy mieli prawdziwy przekaz. Mówimy bardzo jasno, to jest ustawa wypracowana w ramach dyskusji środowisk prostrzeleckich, proobronnych, miłośników broni. Jest to ustawa jakby obywatelska, którą Kukiz'15 zgłosił w Sejmie" - zaznaczył.

Współautor projektu ustawy o broni Jarosław Lewandowski powiedział, że jest to projekt "opracowany siłami społecznymi przez grono osób zaangażowanych w strzelnictwo". "Staramy się tym projektem zainteresować posłów. Właśnie nawiązaliśmy współpracę z klubem Kukiz'15" - dodał. "Mamy swoją ideę taką, że należy w Polsce uporządkować i unormalnić ten system dostępu do broni" - dodał.

Jak zaznaczył projekt ustawy o broni powstał "nakładem społecznej pracy i zaangażowania". "Nie mamy z tym żadnych związków bezpośrednich, żaden z nas nie handluje bronią, nie jesteśmy właścicielami klubów strzeleckich, aczkolwiek jesteśmy strzelcami" - oświadczył Lewandowski.

Projekt zmian w ustawie o broni i amunicji został złożony w Sejmie w listopadzie 2016 r. Podpisało się pod nim 17 posłów Kukiz'15, m.in. wiceprzewodniczący klubu Marek Jakubiak i Jarosław Porwich.

Zakłada m.in., że pozwolenia na broń wydawać będą starostowie lub prezydenci miast, a nie – jak obecnie - policja. Pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu, związane z poziomami kompetencji właściciela broni - im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może mieć.

Według autorów projektu głównym celem zmian miałaby być legalizacja i normalizacja dostępu do broni palnej oraz ograniczenie uznaniowości w wydawaniu pozwoleń. Z kolei zdaniem przeciwników projektu-m.in. posłów PO i Nowoczesnej - spowoduje on liberalizację dostępu do broni. Pod koniec września posłowie odrzucili wniosek Nowoczesnej o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierowali go do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych. 

 

 

PAP

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook