Jedynie prawda jest ciekawa


Urzędy skarbowe powinny oddać pieniądze?

17.11.2016

Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby urzędy skarbowe oddały Polakom po 3 tys. złotych z powodu - ich zdaniem - nadpłaconego przez obywateli podatku. Według Kukiz'15, te pieniądze zostały zabrane podatnikom, niezgodnie z orzeczeniem TK o kwocie wolnej od podatku.

We wtorek Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolna od podatku; oznacza to utrzymanie w tym i przyszłym roku kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości - 3 tys. zł. Ustawa jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok TK, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku.

Według Kukiz'15, niewykonanie przez Sejm wyroku TK o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, prowadzi do utrwalenia stanu niegodnego z konstytucją, a obywatele mają prawo domagać się zwrotu nadpłaconego przez siebie podatku.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że na stronie internetowej Kukiz'15 został udostępniony wzór wniosku do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconego podatku. "Polacy powinni domagać się zwrotu 3 tysięcy złotych, powinni wziąć razem z nami udział w wojnie z niesprawiedliwością systemu, powinni domagać się zwrotu ich własnych pieniędzy, które zostały im bezprawnie, niezgodnie orzeczeniem TK, zabrane przez ostatnie pięć lat" - podkreślił.

"Apelujemy do wszystkich podatników, aby razem z nami wytoczyli wojnę systemowi podatkowemu, który oszukuje Polaków, przez złe decyzje parlamentarzystów, którzy przez osiem lat nie podnosili kwoty wolnej od podatku, łamiąc obietnice wyborcze i utrzymując - niezgodnie z orzeczeniem TK - skandalicznie niską kwotę wolną od podatku" - mówił Kulesza.

Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) przekonywał, że zgodnie z orzeczeniem TK kwota wolna od podatku jest obecnie rażąco niska. "Mamy nadzieję, że urzędy skarbowe zwrócą się o interpretację przepisów i o wydanie decyzji (o zwrot nadpłaconego podatku) do sądów" - zaznaczył. Poseł Kukiz'15 wyliczył, że urzędy skarbowe powinny oddać Polakom po ok. 3 tysiące złotych za ostatnie 5 lat. Jego zdaniem, kwota, jaką powinni otrzymać podatnicy, to 75 miliardów złotych.

"75 miliardów złotych pobrane nienależnie przez państwo polskie od podatników w postaci podatku PIT, to są nasze, ciężko zarobione pieniądze, które zgodnie z konstytucją powinny zostać w naszych portfelach" - podkreślił Wójcikowski.         

Według posła Kukiz'15 Norberta Kaczmarczyka, państwo polskie okrada obywateli. "Urzędy skarbowe muszą zwrócić 3 tysiące złotych obywatelom, bo mamy najniższą kwotę wolną od podatku w Unii Europejskiej. To są śmieszne pieniądze" - ocenił.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook