Jedynie prawda jest ciekawa


Urzędnicy zlekceważyli ogłoszenie i nie informowali o burzy. „Było już po 15”

17.08.2017

Komunikat z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z informacją z prognozą pogody i ostrzeżeniem drugiego stopnia przesłano do Starostwa Powiatowego w Chojnicach dokładnie o godz. 14.27. Było to ogłoszenie o zagrożeniu drugiego stopnia w trzystopniowej skali. Dopiero później dla wszystkich stało się jasne, że zagrożenie jest znacznie wyższe. Ale nawet tego niedoszacowanego ostrzeżenia nie przesłano do poszczególnych gmin w powiecie chojnickim. Dlaczego? Uznaliśmy, że nie było jednak sensu nigdzie dalej dzwonić. To już było przecież po 15 – przyznał Andrzej Nogal, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Chojnicach w rozmowie z portalem pomorska.pl.

W rozmowie z pomorska.pl dyrektor Nogal przyznał też, że zarówno do niego, jak i do starosty dotarło powiadomienie z ostrzeżeniem. Zbagatelizowano je, bo było już po godzinach pracy urzędów. Nogal jednocześnie zapewniał, że gdyby komunikat IMGW w Gdyni miał trzeci stopień, to wówczas decyzja byłaby pewnie inna, ale przecież takie ostrzeżenia zdarzały się ostatnio bardzo często.

Widać tu – jak w soczewce – jeden z problemów, który doprowadził do tragedii na obozie w Suszku. Ten problem to brak urzędniczej odpowiedzialności za cokolwiek. Zwłaszcza po godzinach pracy albo w weekendy. Urzędy, szpitale, instytucje państwowe, wszelkie przedstawicielstwa władzy samorządowej po prostu przestają działać. Stoją. Bo przecież jest weekend i nie ma sensu nic robić. Weekendy to moment, w którym Polska – z bytu teoretycznego – przeobraża się w byt chwilowo nieobecny. W państwo Schrödingera. Szpitale pracują na pół gwizdka, urzędnicy nie pracują wcale. Nie ma nikogo. Nikt nie jest za nic odpowiedzialny. Wszyscy mają wszystko w gdzieś.

Musimy się modlić, żeby wszystkie tragedie i kataklizmy wydarzały się od poniedziałku do piątku przed godziną szesnastą. Wówczas jest jakaś szansa, że nie będziemy zgubieni. Jest nadzieja, że po godzinie szesnastej wyjście z jaskini nie skończy się śmiercią. A tak, jeden krok za daleko i od razu wpadamy w głęboką przepaść. Może ktoś nas uratuje, może zauważy, może wyciągnie rękę. Może nie zostaniemy sami, może nie będziemy zmuszeni chodzić od Annasza do Kajfasza byle tylko uratować nasz dobytek, nasze zdrowie, naszą przyszłość. Być może się uda. Wszystko opiera się na tym chwiejnym fundamencie niczym na skorupie żółwia.

Z kastą urzędniczą nikt w Polsce nigdy nie wygrał. Każda władza boi się wytoczyć jej bój, więc zamiast walczyć po prostu mnoży byty i do „ich urzędników” dodaje kolejne zastępy  „swoich urzędników”. Władza kocha urzędników. Na ich głosy w wyborach zawsze można liczyć. W końcu nie zagłosują wbrew sobie, nie będą chcieli tracić swoich posadek i synekur. Nie ma co liczyć na to, że władza zacznie ich z czegokolwiek rozliczać.

Może jednak, jeśli ta ostatnia tragedia ma nas czegoś nauczyć, wprowadźmy obowiązek pełnienia dyżurów we wszystkich ważniejszych urzędach? Tak, by w każdej ważnej instytucji samorządowej, w każdym urzędzie gminy, powiatu, w każdym jednym miejscu potrzebnym do załatwienia ważnych spraw urzędowych był przez cały czas choć jeden człowiek na dyżurze. Niech czuwa i w razie czego reaguje. Dlaczego ludzie pracujący w wielu innych zawodach są w stanie dyżurować niemal przez całą dobę, a urzędnicy o godzinie szesnastej stoją już przygotowani do ucieczki do domu? Dlaczego choć jeden z nich nie może pełnić dyżurów także po zamknięciu urzędu? Dlaczego ta ich słaba i trudna do egzekwowania odpowiedzialność kończy się o godzinie szesnastej?

Artur Ceyrowski

 

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook