Jedynie prawda jest ciekawa


Ujawnił komunistyczną przeszłość urzędniczki warszawskiego ratusza. Grożą mu śmiercią

22.08.2018
cenckiewicz22082018
Ujawnił komunistyczną przeszłość urzędniczki warszawskiego ratusza. Grożą mu śmiercią

Sławomir Cenckiewicz opublikował na Twitterze dokumenty ujawniające PRL-owską przeszłość Ewy Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawa. Po opisaniu przeszłości urzędniczki warszawskiego ratusza, historykowi grożono śmiercią.

– Potwierdzam: mam w ostatnich 2 tyg. nasilenie pogróżek, również takich w których pada mój adres zamieszkania, jest też scenariusz mojego pogrzebu. Normalny człowiek musi się wystraszyć więc się obawiam, ale z drogi nie zejdę - będą kolejne teksty o Gawor i jej współpracownikach – napisał na Twitterze Sławomir Cenckiewicz.

To właśnie Ewa Gawor podjęła decyzję o rozwiązaniu „Marszu Powstania Warszawskiego”. Według urzędniczki, przerwanie marszu zorganizowanego przez środowiska narodowe było konieczne ze względu na symbole propagujące ustrój totalitarny. Obserwatorom i uczestnikom patriotycznej imprezy nie udało się jednak odnaleźć nikogo, kto prezentowałby tego typu symbolikę. Najprawdopodobniej pretekstem do rozwiązania marszu stała się koszulka z przekreślonym sierpem i młotem.

Oburzająca decyzja urzędniczki okazała się znacznie mniej kontrowersyjna od jej przeszłości. Według pochodzącego z Gdyni historyka, Ewa Gawor była funkcjonariuszem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Czesława Kiszczaka, porucznikiem Milicji Obywatelskiej i absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego. Pracowała także w Departamencie PESEL Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W wywiadzie dla Gazety Polskiej Cenckiewicz przypomniał, iż PESEL, tj. „Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, był w istocie od początku rozwinięciem i wdrożeniem sowieckich wytycznych dotyczących inwentaryzacji społeczeństwa, które wprowadzono w Polsce od przełomu lat 40. i 50.".

Pomimo pogróżek, historyk zapowiedział kolejne teksty o „Gawor i jej współpracownikach”.

ac/fot. YT

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook