Jedynie prawda jest ciekawa


Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

30.03.2017

Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

- Ponad 200 kg haszyszu i 15,5 tony tytoniu oraz fabryki produkujące papierosy w Polsce i Hiszpanii zabezpieczyły polskie i hiszpańskie służby w wyniku międzynarodowej akcji koordynowanej przez Europol - poinformował w czwartek komendant CBŚP insp. Kamil Bracha.

Szczegóły rozbicia działającej w kilku europejskich krajach grupy przestępczej ujawniono na konferencji prasowej w Warszawie z udziałem m.in. szefa ds. przestępczości zorganizowanej Europolu Zoltana Nagy.

Jak powiedział szef CBŚP głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej. Policjanci ustalili, że z Hiszpanii do Polski zmierza ciężarówka z pomidorami, w której ukryty ma być haszysz. TIR został zatrzymany po wjeździe do Polski. W jego naczepie znaleziono 200 paczek z haszyszem o wadze 216 kg. Czarnorynkową wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na ponad 3,2 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa zajmowała się także produkcją papierosów. Jedna z fabryk została zlikwidowana w Polsce, druga w Hiszpanii. Podczas tych akcji zabezpieczono w sumie 15,5 tony tytoniu.

Policjanci CBŚP, współpracując z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, zatrzymali w powiecie żuromińskim cztery osoby - obywateli Grecji, Bułgarii, Ukrainy i Polski. W pomieszczeniach magazynowo-mieszkalnych funkcjonariusze odkryli funkcjonującą nielegalną fabrykę papierosów z kompletną linią do produkcji i pakowania papierosów.

W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 12 ton tytoniu. Jak ustalono, z tej ilości towaru można wyprodukować ponad 14 mln sztuk papierosów. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnych wyrobów naraziło na straty Skarb Państwa na kilkanaście mln zł. Funkcjonariusze ustalili też, że fabryka działała od końca 2016 r., a jej członkowie wyprodukowali ponad 6,5 mln sztuk papierosów, które trafiły do Europy Zachodniej, przemycane w transportach z owocami - poinformowano.

Dzięki informacjom przekazanym przez gdańskie CBŚP, hiszpańscy policjanci dotarli do fabryki papierosów w miejscowości Elche na południowym wschodzie Hiszpanii. Funkcjonariusze ujawnili 3,5 tony tytoniu i pełną linię do produkcji papierosów.

Policjanci ustalili również, że członkowie grupy działają w Wielkiej Brytanii. W związku z tym nawiązali ścisłą współpracę z brytyjską służbą HMRC (urząd skarbowo-podatkowy).

W wyniku operacji zatrzymano w sumie 12 osób - pięć w Hiszpanii i siedem w Polsce. Jak poinformowała Teresa Rutkowska-Szmydyńska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przedstawiono im zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu znacznej ilości narkotyków.

Podejrzani mężczyźni - w wieku od 23 do 50 lat - usłyszeli również zarzuty dokonania przestępstw karno-skarbowych polegających na m.in. przewiezieniu z Bułgarii do Polski suszu tytoniowego bez uiszczenia należności celno-skarbowych, a także na uczestniczeniu w nielegalnym wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

"Tylko jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Dwóch podejrzanych odmówiło składania wyjaśnień, pozostali złożyli wyjaśnienia" - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Tatiana Paszkiewicz.

Decyzją sądu wszyscy zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im do 15 lat więzienia.

Jak powiedział szef ds. przestępczości zorganizowanej Europolu Zoltan Nagy zwalczanie przestępczości akcyzowej jest jednym z priorytetów Europolu. Tylko w 2016 r. wspierał on 45 spraw dotyczących nielegalnych fabryk papierosów na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. "Według różnych analiz na terenie UE wypalanych jest około 53 mld papierosów rocznie, które pochodzą z nielegalnej produkcji. Daje to sumę ponad 11 mld euro niezapłaconych podatków" - powiedział.

Nagy podkreślił, że także przemyt narkotyków jest w tej chwili jednym z największych zagrożeń na terenie Europy. "Każdego roku dochody z nielegalnej produkcji i dystrybucji narkotyków na terenie Unii Europejskiej sięgają 24 mld euro" - powiedział przedstawiciel Europolu.

Tylko w 2016 r. CBŚP zlikwidowało 26 fabryk papierosów i 46 wytwórni krajanki tytoniowej. Zatrzymano w sumie 540 osób trudniących się tym procederem.

[fot. cbsp.policja.pl]

Grzegorz Dyjak (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook