Jedynie prawda jest ciekawa


Uczelnie przyjmują coraz słabszych

26.10.2012

Sposób dotowania ze strony ministerstwa nauki oraz coraz dotkliwszy niż demograficzny - to głównie z tych dwóch powodów na uczelnie wyższe przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Niektórzy z nich ledwo zdali maturę.

Problem opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennikarze powołują się na raport Ministerstwa Nauki, z którego wynika, że studenci, którzy przyjmowani są przez uczelnie wyższe są coraz słabsi. Mimo coraz gorszych kwalifikacji i coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego, liczba studentów w ciągu ostatnich pięciu latach wzrosła o 73 tysiące. Na niektórych uczelniach studentów jest nawet dwa razy więcej niż kilka lat temu.

Dlaczego tak się dzieje? Powody są dwa - oprócz wcześniej wspomnianego niżu demograficznego, problemem jest sposób dotowania uczelni ze strony ministerstwa. Resort przyznaje bowiem pieniądze ze względu na liczbę studentów, a nie jakość kształcenia. I właśnie to jako główną przyczynę problemu wskazują przedstawiciele uczelni. 

Efekty są jednak coraz mocniej odczuwalne, bowiem na studia przyjmowani są coraz słabsi kandydaci. Przyznają to przedstawiciele uczelni. Cytowany przez "DGP" Marcin Miga, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego mówi: "Na kierunkach deficytowych zdarza się, że przyjęci kandydaci uzyskują liczbę punktów niewiele przewyższającą próg zdania matury". Do problemu przyznaje się także minister Barbara Kudrycka. 

Problemy z niezadowalającą wiedzą studentów uczelnie próbują rozwiązać na różny sposób - niektórzy bagatelizują problem, stawiając na ilość, nie jakość, inni - apelują o zorganizowanie na niektórych kierunkach tzw. zerowego roku, w czasie którego studenci nadrabialiby zaległości, tak, by później bez problemu studiować.

Więcej w tej sprawie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

ll, DGP

[Fot. student.wm.pl]

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook