Jedynie prawda jest ciekawa


Uczczono pamięć bohatera, który uwolnił żołnierzy AK

11.09.2017

71 lat temu 19-letni Marian Piekarski, ps. Ryś, został stracony przez władze komunistyczne po tym, gdy sam zorganizował akcję uwolnienia z suwalskiego więzienia sześciu żołnierzy AK. Niedawno uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach poznali historię o lokalnym, suwalskim bohaterze.

Jak powiedział PAP nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Grzegorz Kalejta, historię o Marianie Piekarskim udało się poznać dzięki jego siostrze Irenie Pietkiewicz, która opowiedziała ją jednej z uczennic.

11 września 2015 roku, w 69. rocznicę śmierci Mariana Piekarskiego, odsłonięty został upamiętniający go mural wykonany na fasadzie budynku przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Sikorskiego w Suwałkach. To pokłosie kilku lat badań i poszukiwań materiałów o życiu Mariana Piekarskiego, który w wieku 15 lat wstąpił do Armii Krajowej i był jej wybitną postacią.

Kalejta powiedział PAP, że wszystko zaczęło się od ulotki wydanej przez Muzeum Historii Polski, która znalazła się w pokoju nauczycielskim, gdzie zobaczyła ją jedna z uczennic - Joanna Lewoc. - Joanna powiedziała na lekcji, że zna niezwykłą osobę. Tak dane nam było poznać panią Irenę Pietkiewicz, która opowiedziała nam o swoim bracie - wspomina nauczyciel. Kalejta stworzył grupę, która pod jego opieką zajęła się odkrywaniem prawdy "o lokalnym bohaterze". Dołączyło do niej dwóch innych uczniów: Zuzanna Bilbin i Kacper Rozmysłowski.

Marian Piekarski był wychowywany przez ojca w duchu patriotycznym. Jego siostra i brat działali w czasie wojny w AK. W 1942 roku także on został zaprzysiężony na żołnierza Armii Krajowej. W 1944 roku schwytany przez Niemców trafił do obozu w Działdowie. Rok później wrócił do Suwałk. Z zawodu był fryzjerem, dlatego udało mu się znaleźć pracę w areszcie w Suwałkach.

- To było jego zadanie. Miał się tam zakonspirować, zdobyć zaufanie strażników i czekać na kolejne rozkazy. Kolejne zadanie brzmiało: uwolnić z więzienia sześciu żołnierzy AK - mówi Kalejta. Jak relacjonuje, Piekarski przyniósł strażnikom wódkę, upił ich, odebrał broń i zamknął w ubikacji. - Potem uwalnia akowców i uciekają - opowiadał nauczyciel z Suwałk.

Akcja miała miejsce 12 marca 1945 roku. Piekarski dalej działał w AK, ale 7 kwietnia 1946 roku został aresztowany w mieszkaniu swojej narzeczonej we wsi Przerośl. Chociaż nie stawiał oporu, został ciężko pobity przez funkcjonariusza UB w Suwałkach. Piekarski został skazany 20 lipca na karę śmierci, którą wykonano 11 września 1946 roku w więzieniu w Białymstoku. 29 czerwca 1992 roku postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku wyrok ten został uznany za nieważny.

W 2011 roku praca historyczna na temat Mariana Piekarskiego przygotowana przez uczniów Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zdobyła pierwsze miejsce w konkursie "Rówieśnicy" zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski. Jurorzy konkursu docenili m.in. działania włożone w wypromowanie postaci w środowisku lokalnym. W ramach konkursu powstał także film pt. "I nie ma człowieka".

Dwa lata później w kościele parafialnym w Berżnikach, miejscowości gdzie się urodził, odsłonięto tablicę pamiątkową. We wrześniu 2013 roku rada miasta Suwałki podjęła uchwałę o nadaniu jednej z ulic nazwy Mariana Piekarskiego. We wrześniu 2014 roku raper Damian Bujkowski "Bujak" z Suwałk udostępnił w serwisie youtube piosenkę upamiętniającą młodego AK-owca. 11 września 2015 roku został odsłonięty mural ku jego czci.

- Wiemy, że dużo zrobiliśmy dla upamiętnienia Mariana Piekarskiego, ale nie przyszło nam do głowy, że powstanie mural w centrum Suwałk, że będzie tak wielka uroczystość patriotyczna, to niewyobrażalne, że udało się znaleźć naszego lokalnego bohatera - powiedział PAP Kalejta.

Mural przedstawia wizerunek Mariana Piekarskiego oraz notkę, kim był i kiedy żył. Na muralu są namalowane zasieki więzienne, las, krzyż harcerski oraz Znak Polski Walczącej na fladze Polski.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook