Jedynie prawda jest ciekawa


Tylko u nas! Wiceprezes "Porozumienia": Budujemy poważny podmiot wolnorynkowy, to będzie trwały byt

07.11.2017
Porozumienei07112017
Tylko u nas! Wiceprezes "Porozumienia": Budujemy poważny podmiot wolnorynkowy, to będzie trwały byt

- Trwają prace nad zmniejszeniem ZUS-u dla mikroprzedsiębiorców i uwolnieniem małych działek spod reżymu ustawy o handlu ziemią. Pracujemy nad projektem obniżającym koszty pracy dla rodziców posiadających trójkę i więcej dzieci - przekonuje Karol Rabenda, wiceprezes partii Porozumienie i prezes wchodzącego w jej skład Stowarzyszenia "Republikanie".

Stefczyk.info: Lider Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział dziś że będzie szukał sojuszników w centrum. O jakie środowiska i elektoraty zamierza walczyć?

Karol Rabenda: To środowiska, z którymi nam blisko w sferze poglądów, czyli z wolnorynkowym spojrzeniem na gospodarkę i konserwatywnym podejściem do spraw światopoglądowych. Nie jest też tajemnicą, że nas Republikanów charakteryzuje można powiedzieć specyficzne podejście do państwa i prawa.

Ale czy tego rodzaju środowiska mają czego szukać w koalicji? Mijają właśnie dwa lata rządów PiS i trudno doszukiwać się w nich wolnorynkowych reform

Po pierwsze kadencja trwa cztery lata. Koalicja skupiła się na głównie na spełnieniu obietnic socjalnych, ponieważ takie były oczekiwania Polaków. Po drugie ja uważam, że uszczelnienie VATu za osiągnięcie bardzo wolnorynkowe. Wolnościowcy uważają wysokie podatki za zło, ale jest coś o wiele gorszego - rządy, które ściągają wysokie podatki i pozwalają je sobie wykraść. Luka vatowska to kilkadziesiąt mld złotych, które wypływało z budżetu państwa, to jest wielkie osiągnięcie.

Tylko że uszczelnienie VAT jest zasługą wicepremiera Morawieckiego, a nie Gowina. Ten ostatni dorobił się już łatki człowieka, który posłusznie głosuje za reformami PiS. ale "się nie cieszy"

Raczej zespołu, który został stworzony w ministerstwie. O likwidacji luki VATowskiej środowiska republikańskie mówiły od lat i mają swój skromny udział w tym osiągnięciu, podobnie jest w przypadku Jarosława Gowina, bo żeby podjąć taki temat potrzebne jest dużo woli politycznej a z tego co wiem prezes Porozumienia mocno wspierał te działania. Co do głosowań to jak się jest w koalicji to dotrzymuje się umów i tyle, to normalne w realnej polityce. Co do słynnego już "cieszenia się" przypomnę, że to jest związane z bardzo trudną sytuacją głosowania w sprawie sądów. Reformy, popieranej przez chyba 80% Polaków, a z drugiej strony budzącej żywe emocje. Bardzo trudny temat, który groził rozpadem koalicji, a w takim scenariuszu moglibyśmy zapomnieć o zmianie sądownictwa w Polsce.

Krytykowanej przez środowiska związane z poglądami republikańskimi, na przykład "Nową Konfederacją"

Przez stowarzyszenie Republikanie również, Magdalena Błeńska głosowała przeciw. Ale inaczej jest jak się jest redaktorem pisma a inaczej jak się zasiada w parlamencie i od tego głosowania zależy mnóstwo innych spraw. Pamiętam dokładnie to posiedzenie, atmosfera wytworzona przez wariacką opozycję nie pozostawiała nawet minimalnych szans na dyskusję o kształcie tych ustaw. Przygotowaliśmy poprawki, nawiasem mówiąc idące w kierunku, który później zgłosił prezydent, ale nie mogliśmy ich złożyć bo Nowoczesna stosowała obstrukcję zgłaszając 1000 bezsensownych poprawek, którymi później poseł Misiło rzucał z krzesła w prezydium komisji. To co wtedy robiła opozycja było chore.

Czyli współpraca wygląda następująco: przy ustawach proponowanych przez PiS Porozumienie będzie głosowało za, bo taka jest wola polityczna, ale gdy Gowin proponuje Konstytucję dla Nauki, Ryszard Terlecki pośpiesznie sprowadza go na ziemię. 

O Konstytucji dla Nauki pozytywnie wypowiadał się Jarosław Kaczyński więc nie widzę problemu. A jeśli chodzi o wypowiedzi innych osób z obozu dobrej zmiany, no cóż to jest szeroka formacja i zawsze będą jakieś tarcia.

Skoro o tarciach mowa: środowisko republikańskie podzieliło się miesiąc temu, po czym obie strony podziału znalazły się w klubie Zjednoczonej Prawicy. Przecież to nie ma żadnego sensu.

Nic wielkiego się nie wydarzyło, posłanki które weszły do klubu PiS były z nami od stosunkowo niedawna, do stowarzyszenia zapisała je Magdalena Błeńska, zaś Fundacja od lat wspiera jedną z frakcji w PiS, a w pewnym czasie dość stanowczo odcinała się od środowiska. Powiem tak, to nie pierwsza inicjatywa tworzenia czegoś w kontrze do stowarzyszenia Republikanie, wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.

Podsumowując: mamy Fundację Republikańską, Stowarzyszenie Republikanie, Partię Republikańską a w Sejmie jeszcze parę tygodni temu istniało koło poselskie Republikanie. Strasznie ciężko się w tym połapać.

Z tego co wiem to partii nie ma, jest zapowiedź. Koła też nie ma, więc nie jest tak źle. Stowarzyszenie Republikanie działa dalej i ma swojego reprezentanta w Sejmie - Magdalenę Błeńską.

A Tomasz Jaskóła z Kukiz'15?

Posłów stowarzyszenia jest więcej, ale to sytuacja trochę jak w przypadku KoLibra (stowarzyszenie o poglądach konserwatywno-liberalnych - przyp. stefczyk.info), że ich więź z innym podmiotem jest silniejsza. W przypadku Tomka to naturalne, on przed Republikanami był silnie związany z ruchem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i Kukiz 15 to jest jego miejsce na ziemi.

Spróbujmy więc to poskładać w logiczną całość: Do Sejmu zostaje wybranych 5 posłów Republikanów, wszyscy z ramienia Kukiz'15. Po roku w klubie Kukiza zawiązuje się "klub w klubie", gdzie dodatkowo znajduje się Jakub Kulesza i Jacek Wilk. W lutym 2017 trzy posłanki odchodzą od Kukiza i zakładają koło poselskie Republikanie. To wytrzymuje do września, kiedy dwie z nich przechodzą do PiS i tworzą partię Republikańską, zaś trzecia po miesiącu dołącza do Jarosława Gowina. Rety. Republikanie częściej zmieniają szyldy, niż ja jadam w Burger Kingu

To nie zmiana szyldów. Jesteśmy Stowarzyszeniem a nie partią są u nas osoby z różnych podmiotów. Z klubem K15 próbowaliśmy dostosować nasze decyzje do koncepcji aktualnie obowiązującej. Jak wszyscy wiedzą problem polega na tym że tam one się szybko zmieniają. A jeśli chodzi o sojusz z Jarosławem Gowinem, to jest to dla nas naturalne, przypominam, że my na początku budowaliśmy Polskę Razem. I mimo tego, że nasze drogi się rozeszły poglądami nam Republikanom najbliżej do formacji Jarosława Gowina.

Mnie to średnio przekonuje. Jaki mam powód żeby głosować na Porozumienie jeśli mam jeszcze do wyboru Kukiz'15 czy Partię Wolność?

W K15 w zasadzie nie wiadomo na co się głosuje. Zakreślasz wolnościowca w Gdańsku a dostaje się związkowiec z Gorzowa. Poza tym ciężko się zorientować o co aktualnie chodzi liderowi. Co do partii JKM, niestety marnie oceniam szanse na cokolwiek, po ostatnich odejściach wraca stary pomysł na działalność polityczną: 3xM - Memy, Masakry w internecie i Maturzyści we władzach partii. Bardzo żałuję bo sam włożyłem wcześniej sporo pracy żeby to tak nie wyglądało. Jeśli chodzi o Porozumienie to budujemy poważny, duży i odpowiedzialny podmiot wolnorynkowy. To nie jest jakiś zryw przedwyborczy jak w przypadku wspomnianych wyżej partii, liczący że tej jesieni się wreszcie jakimś cudem uda. To będzie trwały byt polityczny, którego obecność na scenie politycznej będzie zależała od faktycznych działań a nie chwilowych nastrojów społecznych.

W takim razie jakie będą pierwsze działania nowej partii? Jakie propozycje zamierza przedstawić Porozumienie?

Poza konstytucji dla nauki, która jest bardzo dużą i skomplikowaną reformą systemową, trwają prace nad zmniejszeniem ZUSu dla mikroprzedsiębiorców i uwolnieniem małych działek spod reżymu ustawy o handlu ziemią. Pracujemy nad projektem obniżającym koszty pracy dla rodziców posiadających trójkę i więcej dzieci, żeby promować dzietność. Chcemy też wrócić do tematów deregulacyjnych, ale już nie w sferze zawodów tylko przepisów dotyczących prawie każdego obywatela. Taką małą-wielką deregulację. Myślę również że powinniśmy wrócić do naszego starego pomysłu Polski bez PIT i rozpocząć rozmowy o zmianie systemu podatkowego w Polsce na prostszy.

Jeszcze jedna ważna rzecz - wybory samorządowe. Czy na ten temat toczą się już negocjacje w obozie Zjednoczonej Prawicy?

Prawdopodobnie będzie wspólny start do sejmików i rozmowy o kandydatach w dużych miastach. W powiatach i gminach rozmawiać będziemy na poziomie lokalnym.

KH
Fot: PAP/Leszek Szymański

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook