Jedynie prawda jest ciekawa


TVP nie opuści multipleksu

23.08.2013

Telewizja Polska nie może opuścić pierwszego multipleksu natychmiast, ponieważ wciąż trwają prace nad regionalizacją sygnału multipleksu trzeciego - powiedział rzecznik TVP Jacek Rakowiecki. Według o. Tadeusza Rydzyka publiczny nadawca blokuje TV Trwam.

Stacja o. Rydzyka, dotychczas dostępna drogą satelitarną, otrzymała w drodze konkursu koncesję na nadawanie naziemne. TV Trwam jest jednym z kilkunastu stacji, które uzyskały możliwość nadawania dzięki cyfryzacji sygnału. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała miejsce stacji o. Rydzyka na multipleksie pierwszym. Będzie ona mogła wystartować dopiero, gdy MUX 1 opuści Telewizja Polska. Docelowo jej sygnał będzie nadawany wyłącznie z multipleksu trzeciego.

Na stronie Radia Maryja o. Rydzyk stwierdził, że TVP blokuje miejsce TV Trwam. "TVP jest obecna na dwóch multipleksach: pierwszym i trzecim, ale docelowo ma zajmować tylko trzeci. W ustawie o cyfryzacji zapisano, że ma opuścić multipleks pierwszy z chwilą, gdy multipleks trzeci uzyska 95 proc. pokrycia Polski, ale nie później niż 28 kwietnia przyszłego roku. Tymczasem multipleks trzeci osiągnął już nie 95 proc., ale nawet 99,5 proc. pokrycia Polski, a TVP nie ustępuje i to pomimo że ma kłopoty finansowe; korzystanie z dwóch multipleksów przecież dużo kosztuje. Płacą podwójnie, zajmują nasze miejsce, a my czekamy" - napisał redemptorysta.

Według rzecznika Telewizji Polskiej Jacka Rakowieckiego nadawca publiczny nie zakończył wszystkich prac związanych z cyfryzacją i dlatego nie może jeszcze opuścić multipleksu pierwszego. "Nie jest to celowa obstrukcja, postępujemy zgodnie z prawem" - podkreślił rzecznik. Jak zaznaczył, wciąż trwają prace m.in. nad regionalizacją sygnału multipleksu trzeciego, czyli dostosowaniem sygnału poszczególnych nadajników do granic województw.

1 września ruszy TVP Regionalna, codziennie na jej antenie 16 oddziałów regionalnych nadawcy publicznego będzie emitować własne programy przez cztery i pół godziny; reszta czasu antenowego będzie poświęcona emisji wspólnej. Z uwagi na wciąż trwającą regionalizację sygnału, nie wszyscy będą mogli odbierać programy regionalne ze swoich województw. Problemy mogą mieć osoby mieszkające na granicy obszarów administracyjnych.

"Problem dotyczy prawdopodobnie kilku procent odbiorców. Nie oznacza to, że od 1 września nie będą oni w ogóle odbierać TVP Regionalnej, ale będą odbierać wersję nie ze swojego województwa, np. zamiast kanału z Krakowa, otrzymają Kielce. Biorąc pod uwagę, że przy sygnale analogowym też były takie problemy, dla odbiorców nie będzie to pewnie tragedia i tych kilka miesięcy poczekają" - powiedział Rakowiecki.

Zasięg multipleksu trzeciego na poziomie 99,5 proc. ludności potwierdza Urząd Komunikacji Elektronicznej. Według rzecznika TVP sygnał multipleksu trzeciego dociera do 99,5 proc. odbiorców w wielu przypadkach "tylko formalnie", wciąż zdarza się, że sygnał jest odbierany na zewnątrz budynków, a nie wewnątrz; ciągle analizowane są zgłoszenia.

"Jeszcze niedawno media o. Rydzyka sugerowały, że TVP nie opuści jednego z miejsc na multipleksie pierwszym w ustawowym terminie do kwietnia 2014 r. Kiedy poinformowaliśmy, że TVP gwarantuje dotrzymanie terminów, rozpoczęła się z kolei presja na natychmiastowe opuszczenie tego multipleksu" - podkreślił Rakowiecki. Zaznaczył: "Nie chcemy się w tę zabawę bawić, bo ona jest nieskończona".

Na pytanie, czy będzie możliwość opuszczenia multipleksu pierwszego przed kwietniem 2014 r., rzecznik odpowiedział: "Wiedzieli od początku, że data graniczna jest w kwietniu. Nie mamy złej woli, ale też nie będziemy podejmować stachanowskiego wysiłku, aby zadowolić o. Rydzyka, bo jak to zrobimy, to on zaraz znajdzie kolejny powód".

We wtorek "Nasz Dziennik" donosił, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji żąda od fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV Trwam) zapłacenia do 8 października prawie 1,3 mln zł za koncesję na MUX 1, której fundacja nie może wykorzystać, bo TVP blokuje miejsce stacji o. Rydzyka.

KRRiT w wydanym oświadczeniu poinformowała, że opłaty wynikają z zapisów ustawowych. Opłatę uiszcza się w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o udzieleniu koncesji. W przypadku TV Trwam opłata powinna zostać uiszczona do 8 października.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 2. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 3. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 4. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 5. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 6. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 7. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 8. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook