Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk żegna się z polityką?

16.10.2015

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił w piątek, że nie będzie miał problemu ze współpracą w Brukseli z ewentualnym premierem z PiS. Ocenił przy tym, że jego następczyni premier Ewa Kopacz dobrze poradziła sobie w obliczu niełatwej sytuacji PO.

"Kiedy zostałem wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady, sytuacja Platformy też nie była łatwa" - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli były szef polskiego rządu w odpowiedzi na pytanie o to, czy nie ma do siebie pretensji, że zostawił swoje ugrupowanie w nienajlepszej kondycji.

"To nie jest tak, że moje odejście wyraźnie pogorszyło sytuację Platformy. Mam wrażenie, że potrzeba zmiany w Polakach jest też dość wyraźnie odczuwalna" - oświadczył Tusk. Były premier był pytany o sprawy krajowe przy okazji spotkania z korespondentami na temat czwartkowego szczytu UE dotyczącego kryzysu uchodźczego.

Szef Rady Europejskiej zwrócił uwagę, że formacja, z której się wywodzi, rządzi już osiem lat. "To rekord świata, jeśli chodzi o długość rządzenia w Polsce demokratycznej i ta potrzeba zmiany, nawet jeśli nie jest racjonalna, jest wyraźna i była zauważalna już wcześniej" - ocenił Tusk. Jak dodał, wcale nie jest pewien, czy jeśli byłby dalej premierem Polski i szefem PO, notowania tego ugrupowania byłyby lepsze. "Jestem przekonany, że w tych niełatwych okolicznościach pani premier utrzymała silną pozycję Platformy i naprawdę nie ma się czego wstydzić" - stwierdził.

Odnosząc się do afery podsłuchowej przekonywał, że znalazła ona bardzo szybko finał w prokuraturze, jeśli chodzi podjęcie przez nią działań. Jego zdaniem w tej sprawie nie ma przestrzeni dla działania polityków. "W momencie, kiedy zidentyfikowano osoby odpowiedzialne za podsłuchy, ta robota należała już wyłącznie do organów ścigania" - tłumaczył. "Ta sprawa z punktu widzenia polityków jest zamknięta. Nie mówię o odpowiedzialności, ale o działaniach o charakterze prawnym" - dodał.

Szef Rady Europejskiej pytany, czy jeśli w grudniu do Brukseli jako reprezentant naszego kraju przyjedzie premier z PiS, to będzie mu pomagał, odparł: "odpowiedź jest oczywista - Polska jest tylko jedna".

"W sensie emocjonalnym nie mam z tym żadnego problemu. Mogę lubić lub nie lubić polityków z Polski, ale to, żeby pomagać własnej ojczyźnie w takich ramach, jakie są tu dopuszczalne, to jest dla mnie bezdyskusyjne" - oświadczył Tusk. Zwrócił uwagę, że musi być obiektywny ze względu na urząd, który pełni, dlatego musi tak samo traktować kraje i przywódców niezależnie od tego, czy oni go lubią czy nie.

Jego zdaniem należy pytać raczej tych, którzy w Polsce zabiegają o zwycięstwo w wyborach, jak oni będą traktować Europę i jego samego, a nie to, jak on ich będzie traktował. "Ja tu nie będę żadnym problemem. Wy się naprawdę martwcie o to, żeby z Polski do Brukseli nie wyjeżdżał ktoś, kto chciałby tylko coś zniszczyć, czy skonfliktować" - powiedział były szef PO, dodając, że los naszego kraju, mimo jego pomocy, w 99 proc. będzie zależał od tego, kto będzie rządził w Warszawie i reprezentował nasz kraj w Brukseli.

To, że Polska ma wysoko umocowanego przedstawiciela w Radzie Europejskiej "od czasu do czasu może być przydatne dla naszego kraju" - mówił Tusk. Zastrzegł, że nie musi być tak zawsze, bo nie reprezentuje on w Brukseli tylko jednego państwa, ale - jak się wyraził - Polska może się dzięki temu czuć bezpieczniejsza w tych trudnych czasach.

Szef Rady Europejskiej bronił też swoich metod działania na piastowanym przez siebie stanowisku. Przekonywał, że kieruje się tym, czy coś przyniesie efekty, a nie tym, czy zostanie za to skrytykowany czy nie. "Ponieważ to jest moje prawdopodobnie ostatnie zajęcie polityczne, więc stać mnie na niepolityczne zachowania, czyli mówię, co myślę i robię co uważam za stosowne" - oświadczył.

Były premier odnosił się też to kwestii debaty, jaka planowana jest pomiędzy Kopacz, a kandydatką PiS na premiera Beatą Szydło. Tusk mówił, że od czasu jego dyskusji telewizyjnych z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim w 2007 r. miał kłopot "z przywołaniem" go do debaty. "Później aż się zrobiła z tego taka nudna piosenka w Polsce, czy Kaczyński przyjdzie na debatę, czy nie, czy debata się odbędzie czy nie" - wspominał.

Jego zdaniem istotniejsze od takich sporów jest to, co politycy będą mieli do powiedzenia w czasie debat. W jego ocenie wydaje się logiczne, że do bezpośredniej rozmowy powinni stanąć przedstawiciele PO oraz PiS. "To może nie jest jakoś fair w stosunku do pozostałych uczestników, ale wciąż ten główny pojedynek, to pojedynek pomiędzy PO i PiS" - oświadczył.

Jak podkreślał, jest przekonany, że w najważniejszych sprawach krajowych i międzynarodowych w "sporze między PO i PiS zawiera się istota polskiej polityki". Zapewniał, że nie chodzi o to, że te partie są w bardzo ostrym sporze, ale nawet gdyby był on łagodny, to przedstawiają one dwa główne punkty widzenia na polskie sprawy.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook