Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk wyszedł ze swojej roli

27.11.2017
Tusk24112017
Tusk wyszedł ze swojej roli

Donald Tusk, pisząc swój znany tweet, wyszedł ze swojej roli, bo jako szef Rady Europejskiej powinien zabiegać o porozumienie między państwami członkowskimi, a nie wchodzić w konflikt z jednym z tych państw - mówił wiceszef MSZ Konrad Szymański w poniedziałek w TVN24.

W programie "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański był pytany o tweet szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska sprzed tygodnia i jego wpływ na ostatni szczyt Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, pisząc ten tweet, "przewodniczący Tusk wyszedł ze swojej roli".

- W traktacie jest napisane, że powinien zabiegać o porozumienie między państwami członkowskimi. Prowokowanie, powtarzanie stereotypów, wygłaszanie opinii wyjątkowo nieusprawiedliwionych i niesprawiedliwych nie służy temu porozumieniu - mówił Szymański.

Stąd, w opinii wiceszefa MSZ, unijni "szefowie rządów powinni mieć świadomość, że przewodniczący Tusk nie wywiązuje się ze swojej roli".

- W tej roli, przewodniczącego Rady Europejskiej wchodzenie w buty polityka krajowego, próba wchodzenia w konflikt jednego z państw członkowskich jest po prostu niezrozumieniem swojej funkcji. Traktatowo ta funkcja ma zmierzać do porozumienia, Donald Tusk nie ułatwia dzisiaj porozumienia - mówił Szymański.

- Jeżeli kiedyś się okaże, w najbliższym czasie, że o porozumienie będzie trudniej, to z całą pewnością 100 procent odpowiedzialności za to będzie musiał wziąć Donald Tusk - dodał.

Zdaniem Szymańskiego tylko odpowiedzialność premier Beaty Szydło spowodowała, że mimo tego wystąpienia Donalda Tuska "sam proces europejski nie jest dzisiaj zaburzony".

- Równie dobrze można było sobie wyobrazić sytuacje, że stawiamy to na ostrzu noża i oczekujemy jasnej korekty postępowania przewodniczącego Tuska - zaznaczył wiceszef MSZ.

Przed tygodniem Donald Tusk napisał na Twitterze:"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie". 

PAP
Fot: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 3. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook