Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

27.03.2017

Łukaszenka dał wiele sygnałów otwartości, gotowości do odwilży, wielu przedstawicieli UE uznało, że należy skorzystać z tej otwartości. Myśmy sprawdzili. Ubiegły rok przyniósł wiele rozwiązań pozytywnych – otwarcie gospodarcze, otwarcie w dziedzinie edukacji. Białorusini otworzyli się na współpracę historyczną, więc efekty były- powiedział w programie „Jeden na Jeden” (TVN24) minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef MSZ odniósł się też do stłumienia antyrządowych protestów na Białorusi. -To jest przeszkodą, daliśmy przykład naszej dezaprobaty. (...) Dajemy szansę Łukaszence, by wrócił na tę drogę. (...) Mamy wrażenie, że jest jakiś błąd współpracy z UE i z nami. (...). Trzeba było skorzystać z tej odwilży(...) Było wiele oznak otwartości, z której trzeba było skorzystać. (..) Pewien uzysk pozytywny mamy- powiedział. -Klucze do dalszej współpracy z Polską i UE leżą w Mińsku. (...) Jeśli nastąpi eskalacja, wycofamy się z tej współpracy- zaznaczył Waszczykowski.

Zapytany o finansowanie telewizji Biełsat, odpowiedział: Finansujemy telewizję Biełsat, ale nie an takim poziomie jak przed laty, bo są inne zadania stawiane przed MSZ. Jak zaznaczył minister: Białoruś zrobiła pewne kroki, które wymagały pozytywnej odpowiedzi. (...) Cała UE skorzystała z tej odwilży na Białorusi i chciała ją wykorzystać. W rozmowie pojawił się również temat Deklaracji Rzymskiej. -Ona dużo znaczy, bo jeszcze kilka tygodni temu spodziewaliśmy się drugiej Deklaracji Wersalskiej, ale mamy deklarację, która przypomina Deklarację Wyszehradzką- zauważył szef polskiej dyplomacji.

- Mogliśmy mieć Deklarację Wersalską, która wskazywałaby kierunek na podział Europy, a takiej deklaracji nie mamy. To wielki sukces! Jeśli nie chcecie przyznać sukcesu Polsce, to przyznajcie go Grupie Wyszehradzkiej- zwrócił się do Bogdana Rymanowskiego. -To z naszej strony Europy wychodzą apele zmierzające do zatrzymania jedności Europy, a z Europy Zachodniej  - zmierzające do podziału UE- zaznaczył. -Panuje przekonanie, że idąc szybko, na skróty, przez protekcjonizm, ograniczając wspólny rynek, konkurencyjność, te gospodarki sobie lepiej poradzą. Z naszej strony idzie sygnał: to błąd, to droga zmierzająca do zakończenia UE- dodał minister spraw zagranicznych.

-Nie jesteśmy naiwni. Wiemy, że UE to nie klub altruistów. Wiemy, że więksi mogą więcej, ale to nie znaczy, że mogą robić wszystko kosztem naszych interesów- podkreślił Witold Waszczykowski. -Nie możemy się zgodzić na ideologiczne rozwiązania gospodarcze. Trzeba skrupulatnie patrzeć, co planuje UE pod kątem naszego interesu- zaznaczył.

Szef MSZ odniósł się również do szczytu UE w Brukseli i wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję w roli przewodniczącego Rady Europejskiej. -Bruksela była rozpoczęciem dyskusji o reformie UE  i to się udało. Pokazaliśmy, że ta porażka wynikała z innych standardów. Nie było głosowania and Tuskiem, nie dopuszczono naszego kandydata pod płaszczykiem konsensusu. (...) Mówię to, żeby pokazać dwoistość i dwulicowość UE. (...) Na tym pseudogłosowaniu pokazaliśmy, że mamy do czynienia z innymi standardami . (...) Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- mówił Waszczykowski.

-UE pokazuje, że stosuje podwójne standardy- stwierdził minister, po czym dodał: Znaczenie tego wyboru jest nieistotne, ranga tej pozycji jest nieduża. Zapytany o to, na czym miałoby polegać wspomniane przez niego fałszerstwo, stwierdził: Nie dopuszczono kandydata polskiego, nie zastosowano procedury głosowania, a równolegle podejmowano zmianę prawa. Jak zaznaczył Waszczykowski: Art. 15 mówi jasno: w II kadencji głosuje się tak samo – kwalifikowaną większością głosów. (...) Nie było głosowania. Zapytano o to, kto jest przeciw. (...) Powtarzam jeszcze raz: nie było głosowania nad Tuskiem.

fot.[PAP/EPA/EU / ETIENNE ANSOTTE / HANDOUT]

pc/gahWarto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook