Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Rząd wycofa się z Roku Rosji w Polsce

08.05.2014

Premier Donald Tusk zapowiedział, że trudno będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w czasie gdy na Ukrainie dochodzi do rozlewu krwi. Zapowiedział, że Polska wycofa się z tej inicjatywy. Opozycja chwali postawę premiera, choć powtarza, że lepiej późno niż wcale.

Długo to trwało, ale chyba można napisać, że rząd Donalda Tuska przyznał rację opozycji. Najpierw jednak głos w sprawie zabrała rzecznik rządu:

„Ze względu na sytuację może trzeba zawiesić ten rok kultury i poczekać na wyjaśnienie tych wszystkich spraw. Ze względu na komfort polskich artystów i żeby odbiorcy kultury mogli w pełni z tego czerpać nie mając wątpliwości, moim zdaniem najlepsze byłoby zawieszenie tego roku”— powiedziała Kidawa-Błońska w Radiu ZET.

Następnie na konferencji prasowej, wypowiedziane wcześniej słowa potwierdził sam premier, który dał do zrozumienia, że ciężko będzie przeprowadzić Rok Rosji w Polsce w obecnej sytuacji:

„Cały czas zastanawiamy się nad tym i zdajemy sobie sprawę – Rok Rosji w Polsce to wydarzenie kulturalne. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie tego typu przedsięwzięcia”— przyznał Tusk.

Po czym dodał, że może zmienić zdanie, jeśli sytuacja na Ukrainie „radykalnie się poprawi”.

„Jeśli dalej będziemy świadkami rozlewu krwi i brutalnych akcji na terenie Ukrainy, to trudno będzie przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie i nie będę rekomendował organizacji tego typu przedsięwzięć”— podkreślił premier.

Opozycja jest zadowolona z postawy premiera, choć wskazuje, że w kontaktach z Rosją należy uważać na kilka kwestii. Kilka rzeczy wyliczył na łamach portalu wPolityce.pl były minister kultury Kazimierz Maria Ujazdowski:

„Gdyby nie szczególny moment jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego rząd nie odstąpiłby od kompromitujących planów prestiżowej wymiany kulturalnej z państwem, które pogwałciło fundamentalne zasady prawa międzynarodowego” - czytamy.

Jednak Ujazdowski apeluje o dopilnowanie obietnic premiera:

„Teraz trzeba dopilnować konsekwentnego wycofania się z tej decyzji włącznie z zaoszczędzeniemczterech i pół miliona złotych, które przeznaczono na ten cel. W tej sprawie potrzebna jest kontrola parlamentarna i dalszy nacisk opinii publicznej” - uważa były minister kultury.

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. ma pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. W kwietniu polski MSZ informował, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji obchodów, w tym konkretnych przedsięwzięć, mają zapaść w czerwcu.

wPolityce.pl, PAP, lz

[fot: PAP:Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 2. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 3. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 4. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 5. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 6. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 7. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 8. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook