Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk rozgrywa jak Putin

18.10.2011

Powoli opada kurz po wojnie w Platformie Obywatelskiej. Premier Donald Tusk jest jej niekwestionowanym zwycięzcą. Dwie zwalczające się grupy – „spółdzielnia” Cezarego Grabarczyka i frakcja Grzegorza Schetyny, są zbyt słabe, by samodzielnie stawić czoła szefowi rządu.

Przed tygodniem wydawało się, że w Platformie Obywatelskiej nastąpi rozłam. Ostre napięcie między premierem i prezydentem, próba wciągnięcia do koalicji Ruchu Palikota, walka o stanowisko marszałka Sejmu dla Grzegorza Schetyny. Niekwestionowanym zwycięzcą rozgrywki jest Donald Tusk. Bronisławowi Komorowskiemu nie udało się doprowadzić do koalicji z Ruchem Palikota, Grzegorz Schetyna nie będzie marszałkiem, trafił na boczny tor. Osłabiona też została „spółdzielnia”, związana z ministrem Cezarym Grabarczykiem. Polityk ten nie będzie ministrem infrastruktury.

– Oczywiście wspólne działanie Schetyny, Komorowskiego, Palikota i sojusz ze schetynowcami mógłby premiera osłabić, jednak w rzeczywistości szef rządu stara się rozegrać wszystkie te grupy. Robi to skutecznie – mówi zastrzegający anonimowość polityk PO.

Rzeczywiście, trudno odmówić temu stwierdzeniu racji. - „Żołnierze” Schetyny i „spółdzielnia” to w gruncie rzeczy niewielkie grupy. Pozostali politycy z nimi co najwyżej sympatyzują – mówi poseł PO.

Nie wypalił też projekt prezydenta Komorowskiego, który liczył na stworzenie koalicji PO-Ruch Palikota, a jednocześnie na stanowisko marszałka Sejmu dla Grzegorza Schetyny. Tusk postawił na swoim. Koalicję stworzy z PSL-em, a marszałkiem zostanie zaufana Ewa Kopacz.
Janusz Palikot szybko zdał sobie sprawę z tego, z kim ewentualnie trzymać. W niedzielę w programie „Kawa na ławę” w TVN24 ostro krytykował... Grzegorza Schetynę, z którym jeszcze kilka dni wcześniej miał tworzyć koalicję!
– Schetyna z Palikotem nigdy się nie lubili – mówi nasz informator. – Teraz, kiedy wiadomo już, że koalicji nie będzie, Palikot woli stawiać na silniejszego – dodaje.
Krok do tyłu wykonał też prezydent Bronisław Komorowski, który, przynajmniej na razie, zaakceptował wygraną Tuska.

– Tusk jest teraz tym pierwszym – mówił wczoraj słynny „Miro”, czyli były minister sportu, bohater afery hazardowej, Mirosław Drzewiecki.
Jako Pierwyj w Rosji określany jest tylko jeden polityk – Władimir Putin. Nasi rozmówcy w PO twierdzą, że porównanie sytuacji Tuska do Putina jest bardzo trafne.

– Premier jest w idealnej sytuacji – mówi poseł PO. – Na zewnątrz może rozgrywać przeciwników, z jednej strony spychać do narożnika PiS, z drugiej krytykować fanatycznych antyklerykałów z Ruchu Palikota i kreować wizerunek PO jako jedynego obozu rozsądku. Główne media są mu również posłuszne. Wewnątrz partii ma dwie wpływowe, ale nie mające większości frakcje, których liderzy bardzo się nie lubią. Sądzę, że hegemonia Tuska zarówno w PO, jak i w kraju, może potrwać wiele lat – twierdzi nasz rozmówca.

Cały tekst ukazał się w dzisiejszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”

niezalezna.pl

(fot.Kancelaria Premiera/Flickr)


Warto poczytać

 1. 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 8. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook