Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Referenda to rozbiory Ukrainy

12.05.2014

„Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" – tak premier Donald Tusk skomentował wyniki referendów na Ukrainie.

"Dramatyczne zdarzenia na Ukrainie są dla nas też - w sensie administracyjnym, organizacyjnym - bardzo poważnym wyzwaniem" - powiedział premier na spotkaniu z wojewodami w Warszawie. Według niego "nie ulega wątpliwości, że tzw. referenda w okręgach donieckim i ługańskim to jest kolejny etap rozbioru państwa ukraińskiego".

"Kiedy ostatni raz się spotkaliśmy, scenariusz rozbijania państwa ukraińskiego był czymś przewidywanym, ale jeszcze niedokonanym. Kiedy spotkaliśmy się ostatni raz, byliśmy po aneksji Krymu, ale nasze informacje wskazywały, że to nie jest koniec ukraińskiego dramatu" – mówił Tusk, zwracając się do wojewodów. Jak dodał, "niestety zły scenariusz się na naszych oczach realizuje".

Premier podkreślił, że rząd nie ma wątpliwości, iż "mamy do czynienia z wyrafinowaną, niespotykaną do tej pory formą agresji".

"Te tzw. referenda nie mają absolutnie nic wspólnego z demokracją. To wyjątkowo brutalna kpina z demokracji" - mówił premier. "Bez dbałości o szczegóły i pozory rozbija się na naszych oczach państwo, używając sztafażu demokratycznego w sposób prowokacyjny dla międzynarodowej opinii publicznej" - uważa Tusk. Według niego "wygląda to na demonstrację dość brutalnej siły, a nie próbę zakamuflowania własnych działań".

Zapewnił jednocześnie, że Polska nie uzna wyników "tych pseudoreferendów". Jak argumentował, "nie spełniono żadnych norm". Wyraził nadzieję, że "tutaj - inaczej niż w przypadku aneksji Krymu – już nikt na świecie nie może mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z brutalną ingerencją w wewnętrzne sprawy jednego państwa przez drugie państwo".

Tusk stwierdził, że "kryzys ukraiński będzie miał charakter permanentny". "I nawet jeśli opinia międzynarodowa i polska opinia publiczna będą przyzwyczajały się do tego konfliktu i rozbijania państwa ukraińskiego, to wy jako przedstawiciele administracji nie możecie uznać, że sytuacja jest normalna" - zwrócił się premier do wojewodów. Zaznaczył, że napięcie na Wschodzie i próba podziału Ukrainy "będą miały konsekwencje w Polsce".

"Wszystkie ustalenia organizacyjnej mobilizacji, szczególnie w województwach granicznych, pozostają w mocy" - podkreślił szef rządu. "I bardzo was proszę, żebyście nie ulegli właśnie takiej dość naturalnej pokusie, która jest funkcją czasu, że to będzie długo trwało, w związku z tym do tego się wszyscy przyzwyczaimy" - apelował szef rządu.

W tym kontekście wymienił granicę z Ukrainą i z obwodem kaliningradzkim. "Przestrogi, by pamiętać możliwości prowokacji czy próby obniżania reputacji państwa polskiego, pozostają w mocy" - podkreślił Tusk.

"I dlatego prosiłbym was wszystkich o takie bardzo poważne skupienie się na tych sprawach, oczywiście bez zaniedbywania innych obowiązków" - dodał premier.

Komisje wyborcze w Doniecku i Ługańsku podały, że frekwencja w niedzielnych głosowaniach wyniosła - odpowiednio - 74,87 i 81 proc. Jak poinformowały, według wstępnych rezultatów za niepodległością obwodu donieckiego opowiedziało się 89,07 proc. uczestniczących w plebiscycie, a obwodu ługańskiego - 95,98 proc. Władze Ukrainy, UE i USA uznały referenda za nielegalne.

Poniedziałkowa narada z wojewodami była drugą w nowej formule. "Zależało nam na tym, żeby było takie poczucie, że rzeczywiście wojewoda reprezentuje cały rząd. Do tej pory było tak, że wojewodowie spotykali się na konwentach w różnych częściach Polski, a ministrowie nie zawsze mogli na te spotkania dojechać. Z kolei wojewodowie mieli czasem takie poczucie, że reprezentują bardziej MAC niż cały rząd" - powiedział niedawno PAP szef MAC Rafał Trzaskowski.

Stąd - dodał - postanowiono spotykać się w KPRM w pierwszy poniedziałek miesiąca. "Wiadomo, że w tym miejscu i tym dniu wszyscy wojewodowie są w Warszawie i wtedy każdy minister czy wiceminister - jeżeli ma jakąś sprawę - może ją wprowadzić do programu spotkania. Dzięki temu wymiana informacji jest lepsza, szybsza i bardziej uporządkowana" - podkreślił szef MAC.

Zaznaczył, że inspiracją dla stworzenia nowej formuły kontaktu z wojewodami była sytuacja związana z kryzysem ukraińskim. "Gdzie konsultacje i koordynacja pracy z wojewodami na co dzień jest coraz bardziej potrzebna, choćby żeby rozmawiać o ewentualnej migracji, o tym jak jesteśmy przygotowani np. na ewentualne prowokacje i na wiele innych rzeczy - zabezpieczenie granic itd" – mówił minister administracji i cyfryzacji.

Podkreślił, że chodzi konsultowanie najważniejszych spraw. "Rozmawiamy o kwestiach tak różnych jak zabezpieczenia przeciwpowodziowe, porównujemy doświadczenia, rozmawiamy z Ministerstwem Środowiska, rozmawiamy z MSZ o kwestiach takich jak przygotowanie się na ewentualne pogorszenie się sytuacji za naszą wschodnią granicą" - powiedział Trzaskowski.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook