Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk otworzył Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie

21.12.2014

Dzieci zasługują na najwyższe standardy - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który w niedzielę otworzył Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie koło Tarnowa. To miejsce pokazuje, że Polacy nie mają żadnych powodów do kompleksów - dodał.

"To nie jest pierwsze miejsce, które wyznacza pewne wysokie standardy, a dzieci zasługują na najwyższe standardy. Moim zdaniem to miejsce, podobnie jak Siemacha w Krakowie, to jest fenomen, ale nie tylko dlatego, że tam zaoferowano dzieciakom najwyższe standardy, ale dlatego, że tam jest też najwyższy standard uczuć i czegoś, co trudno opisać słowami, i co każdego (...) natychmiast porywa. Im bardziej pomocy ktoś potrzebuje, tym bardziej zasługuje na wysoką jakość i wysoki standard" - powiedział Tusk.

Podkreślił też, że Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie powstał dzięki zaangażowaniu ks. Andrzeja Augustyńskiego, który kieruje pracami Stowarzyszenia Siemacha.

"To już nie jest tak, że tylko u ks. Augustyńskiego jest jakiś wyższy standard niż ten, do którego byliśmy kiedyś przyzwyczajeni i wydaje mi się, że czasami za bardzo narzekamy na siebie i nie bardzo wierzymy w swoje siły. Z tej perspektywy po tych kilku tygodniach (pełnienia funkcji szefa Rady Europejskiej) mogę powiedzieć, że Polacy nie mają żadnych, najmniejszych powodów do kompleksów. Tylko czasami za mało wierzymy w to, że jesteśmy w wielu sprawach najlepsi, a w wystarczająco wielu bardzo dobrzy i możemy z podniesioną głową jeździć i chodzić po świecie" - mówił Tusk. Dodał, że dom dziecka w Odporyszowie jest "próbą zbudowania wigilijnego nastroju i pozytywnego skupienia na całe życie, a nie tylko na wigilijny wieczór".

Twórca, lider i szef Siemachy ks. Andrzej Augustyński podkreślił, że nowoczesny dom dziecka w Odporyszowie został staranie zaplanowany i wspólnie wybudowany, by wyznaczał nowe standardy; że powstał w miejscu, skąd wywodzi się jego rodzina i gdzie istnieje dobra energia, i w którym zaprzyjaźnił się 10 lat temu z Donaldem Tuskiem. Według niego, te elementy usprawiedliwiają "przesadną śmiałość, jaką było zaproszenie do Odporyszowa przewodniczącego Rady Europejskiej i innych zacnych gości". Podziękował za zaufanie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania placówki.

W skład obiektu oprócz domu dziecka wchodzi także placówka opieki dziennej oraz zaplecze sportowe z pływalnią. "W ten sposób pod jednym dachem - prawdopodobnie po raz pierwszy działają trzy odrębne placówki, które wzajemnie na siebie oddziałują i dzięki temu tworzą nową jakość pomocy społecznej" - podkreślił wiceszef Siemachy Dominik Rogóż.

W części całodobowej znalazło opiekę 14 dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. W domu dziecka nie ma sprzątaczek ani kucharek - o wszystko dbają dzieci pod kierunkiem ośmiorga wychowawców. Dzięki bliskości placówki dziennej, którą odwiedza blisko 100 młodych osób dziennie, podopieczni domu dziecka mogą budować trwałe relacje z rówieśnikami i uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Część sportowa, a więc pływalnia i sala fitness, dostępna jest zarówno dla wychowanków, jak i grup zorganizowanych czy klientów.

Jak poinformował Dominik Rogóż, obiekt, wybudowany od podstaw przy zaangażowaniu licznych sponsorów i partnerów strategicznych, kosztował 5 mln zł, z czego 3 mln 700 tys. zł to "przepływy gotówkowe", a ok. 1 mln 300 tys. zł to wartości usług i rzeczy darowanych na rzecz wychowanków.

W Odporyszowie powstanie ponadto nowoczesna pracownia stolarska z drukarką 3D, boisko wielofunkcyjne z oświetleniem hybrydowym, a w przyszłości - profesjonalna infrastruktura jeździecka, która stanie się zapleczem dla Centrum Sportów Konnych.

W uroczystości otwarcia nowej placówki Siemachy w Odporyszowie wzięli także udział m.in. minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński; minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz; Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz jeden z kluczowych partnerów projektu, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Wszyscy partnerzy strategiczni i kluczowi oraz współpracownicy podczas uroczystości otwarcia otrzymali certyfikaty, pamiątkowe albumy i Biblie.

Nazwa Stowarzyszenia Siemacha pochodzi od nazwiska ks. Kazimierza Siemaszko CM, wybitnego działacza społecznego i pioniera wychowania rówieśniczego. W latach 1993-2004 organizacja prowadziła działalność pod nazwą Centrum Młodzieży "U Siemachy". W maju 2004 została zarejestrowana jako Stowarzyszenie "U Siemachy", natomiast w listopadzie 2010 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków uchwaliło zmianę nazwy na Stowarzyszenie Siemacha.

"Jesteśmy jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Tworzymy sieć nowoczesnych placówek, które zapewniają młodym ludziom warunki dynamicznego rozwoju osobistego i społecznego. W pionierski sposób łączymy wychowanie, sport i terapię w spójny system pedagogiczny" – mówił podczas uroczystości Rogóż.

Działacze Siemachy przypominają, że Odporyszów słynie z innowacji. Właśnie tutaj, w połowie XIX wieku, Jan Wnęk, inżynier zwany "polskim Ikarem", skonstruował pierwowzór lotni i z powodzeniem wykonał pionierski ślizg powietrzny.

Z bezpłatnej oferty Stowarzyszenia - "podwórek nowej generacji" - korzysta ponad 2 tys. wychowanków dziennie, blisko 150 dzieci znajduje opiekę całodobową, a 500 młodych zawodników trenuje w Akademii Sportu Progres Jerzego Dudka. W stowarzyszeniu zatrudnionych jest blisko 500 pracowników.

Organizacja działa w 30 lokalizacjach, prowadząc placówki dzienne: Siemacha Spot; placówki całodobowe - Siemacha Spot 24/7; placówki wakacyjne - Siemacha Spot Camp; centra rozwoju – Com-Com Zone; Akademię Sportu Progres oraz oddziały Krakowskiego Instytutu Psychoterapii.

PAP, lz

[fot: PAP/Jakub Bednarski]

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 6. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 7. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook