Jedynie prawda jest ciekawa


Tuska finisz kampanii na Monte Cassino

18.05.2014

To wyjątkowo pracowita końcówka kampanii dla Donalda Tuska. Formalnie premier nie pojechał na rocznicowe uroczystości na Monte Cassino jako szef partii, ale nie sposób nie wpisywać jego patriotycznego "zrywu" w próbę nabicia dodatkowych punktów kolegom startującym do europarlamentu.

Bitwa pod Monte Cassino jest tą szczególną w naszej pamięci, właśnie dlatego, że była ona tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność – powiedział podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino premier Donald Tusk. Szef rządu uczestniczył w obchodach 70. rocznicy zdobycia klasztoru wzgórza, które w 1944 roku otworzyło aliantom drogę na Rzym. Podczas uroczystości weterani walk przekazali harcerzom obowiązek pielęgnowania tradycji i etosu żołnierzy II Korpusu Polskiego.

- Monte Cassino - zawsze kiedy Polak słyszy te słowa, serce bije mu mocniej. W języku polskim nazwa Monte Cassino zrosła się ze słowem bohaterowie. Dumny może być naród i jest dumny, kiedy ma takich bohaterów - powiedział Tusk podczas uroczystości.

Prezes Rady Ministrów dodał, że Polacy z ciągłym wzruszeniem spoglądają na groby polskich żołnierzy spoczywających we włoskiej ziemi. - Tyle się zmieniło przez te 70 lat, tyle nam Polakom zdarzyło się rzeczy dramatycznych i pięknych. Przyszły nowe pokolenia, świat jest inny, ale jednak, kiedy stajemy tu, w tym miejscu i patrzymy na ten święty dla nas cmentarz, na odbudowane opactwo, zawsze niezmiennie wzruszenie chwyta nas za gardło - podkreślił premier. Przypomniał słowa gen. Andersa, który mówił, o tych wzgórzach, „że są pełne krwi, przelanej za wolność, za zdobycie tej wolności".

Podkreślił, że bitwa o Monte Cassino pozostaje „szczególną w naszej pamięci dlatego, że była ona tak naprawdę bitwą o naszą przyszłą wolność”.

Podziękował weteranom bitwy za ich poświęcenie i bohaterstwo. - Wiem, że mogę w imieniu wszystkich Polaków - szczególnie młodych - zameldować, że tak jak Wy zażarcie i uparcie walczyliście o ten szczyt, tak to nowe pokolenie zażarcie i uparcie będzie broniło niepodległości i wolności swojej Ojczyzny, kiedy będzie taka potrzeba - powiedział premier.

Jeden z uczestników bitwy, prof. Wojciech Narębski podkreślił, że 70. jej rocznica skłania „do refleksji i zadumy”. - Oczyma wyobraźni widzimy znowu, spoczywającego tu wśród swoich żołnierzy, naszego wspaniałego dowódcę, generała Władysława Andersa, niezapomniane obrazy szturmu Karpatczyków na wzgórze 593, zwane Kalwarią – powiedział.

Podkreślił, że walcząc o Monte Cassino „polscy żołnierze oddali Bogu - ducha, bratniej ziemi włoskiej - ciało, a serca – Polsce”. Prof. Narębski wspominając walczących w bitwie Polaków wymienił m.in. artylerzystów i saperów, ułanów, żołnierzy wojsk łączności, zaopatrzeniowców oraz lekarzy i sanitariuszy. - Nie zapominamy również o naszych brytyjskich, amerykańskich i włoskich towarzyszach broni, z którymi nasz korpus wielokrotnie współdziałał w bitwie – powiedział.

Podczas uroczystości odbyła się ceremonia przekazania tradycji i etosu II Korpusu organizacjom harcerskim i Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Weterani walk przekazywali flagi poszczególnym organizacjom harcerskim i Stowarzyszeniu.

Następnie odczytany został apel poległych, w którym przywoływano imiona i nazwy dowódców, oddziały i poszczególnych żołnierzy, którzy brali udział w szturmie na Monte Cassino.

W południe odegrany został hejnał mariacki, który zabrzmiał 70 lat temu odegrany przez sygnalistę, plut. Emila Czecha oznajmiając światu polskie zwycięstwo na Monte Cassino. Odśpiewana została także pieśń „Czerwone Maki”. Na grobach gen. Andersa i jego małżonki, Ireny złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze.

Uroczystości poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, którą koncelebrowali abp. Szczepan Wesoły, bp Józef Guzdek, biskup polowy WP, kapelani ordynariatu polowego oraz duchowni z Polski i Włoch.

18 maja 1944 r. oddziały II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech, który był wcześniej kilkakrotnie szturmowany przez wojska alianckie. W czasie walk zginęło około 1000 polskich żołnierzy, a prawie 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze II Korpusu Polskiego. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa, a w 2011 jego małżonkę Irenę.

Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie. Na Monte Cassino spoczywa także abp Józef Gawlina, biskup polowy z czasów II wojny światowej, a po jej zakończeniu duszpasterz emigracji polskiej.

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook