Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

15.07.2018
tuskkaczynski15072018
Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

B. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas piątkowej rozmowy w TVN24, pytany czy rośnie jego determinacja, aby wrócić do polskiej polityki, powiedział: "Za wcześnie jest na spekulacje. Znam te niektóre opinie i życzenia, ale jedno mogę powiedzieć dzisiaj - gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować (w wyborach prezydenckich - PAP), to nie wahałbym się ani chwili i stanąłbym do takiego pojedynku".

Do sprawy odniosła się w sobotę w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek, która stwierdziła, że wyzwanie Jarosława Kaczyńskiego przez Donalda Tuska to "rejterada przed prezydentem Andrzejem Dudą".

Do sprawy odnieśli się w niedzielę goście programu "Ława polityków" w TVN24.

- Każdą osobę, która stanie do wyborów prezydenckich i spełni formalności, będziemy traktowali z należytym szacunkiem. Aczkolwiek jest pewna wątpliwość, która polega na tym, że przecież wiemy, że obecnym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej jest Andrzej Duda i pan prezes Jarosław Kaczyński wspomniał o tym w ostatnim wywiadzie, że to będzie kandydat, którego będziemy popierali również w następnych wyborach - powiedział Jaki.

Jego zdaniem, "trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego Donald Tusk, mówi właściwie o Jarosławie Kaczyńskim, czyli tworzy scenariusz, który jest nie do zrealizowania". "I czy to przypadkiem nie jest tak, że nie chce się zmierzyć z panem prezydentem Andrzejem Dudą" - dodał.

Marcin Kierwiński (PO) ocenił, że "to jest dość naturalne, iż Donald Tusk chce w takim pojedynku stanąć naprzeciw liderowi PiS, człowiekowi, który odpowiada za to, w jaki sposób Polska jest dewastowana".

- Nie dziwię się, że pan premier, przewodniczący Donald Tusk, nie chce walczyć z marionetkami, z osobami niesamodzielnymi. Tylko mówi, że jeżeli PiS chce wystawić poważnego kandydata, jeżeli PiS chce tak naprawdę sprawdzić, czy ma poparcie suwerena (...) to niech wystawi człowieka, który pociąga za wszystkie sznurki. To zresztą powinno być na rękę Jarosławowi Kaczyńskiemu, będzie miał szansę do rewanżu, jeśli chodzi o pojedynki z Donaldem Tuskiem - powiedział Kierwiński.

Poseł Piotr Zgorzelski (PSL-UED) zauważył, że Tusk wykonał "klasyczny chwyt", jaki stosował przez osiem ostatnich lat. Czyli takie pociągnięcie prętem po kratach, aby zdenerwować przeciwnika. I oczywiście cel osiągnął, bo reakcja była. Jego zdaniem, ani Tusk, ani Kaczyński, nie myślą o tym, żeby wystartować w wyborach prezydenckich.

- Obydwaj wiedzą, że źródło władzy nie znajduje się w Belwederze - ocenił Zgorzelski.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, powiedziała, że oczekuje od Tuska jasnej deklaracji. "Oczekuję, że stanie on do boju, że stawi się w tym sporze" - podkreśliła.

Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) oceniła, że wypowiedź Tuska skierowana do Kaczyńskiego, pokazuje, że Tusk od wielu lat traktuje Polskę, jako swoje prywatne pole walki. "Obydwaj panowie świetnie się do tego nadają. Niestety, ofiary to Polacy" - ocenił.

Z kolei Krzysztof Gawkowski (SLD) przekazał, że z dużym dystansem podchodzi do wypowiedzi Tuska, ponieważ lewica w Polsce w wyborach 2020 r. wystawi Roberta Biedronia, obecnego prezydenta Słupska. "W 2020 r. nie będzie Tuska, nie będzie Kaczyńskiego. Pewne jest to, że będzie Andrzej Duda. I przeciwko Dudzie wystartuje Robert Biedroń i to on będzie osobą, która będzie miała największe szanse odsunąć PiS-owskiego prezydenta od władzy" - przekonywał.

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook