Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk kolejny raz mówi o finansowaniu partii

19.06.2013

Premier Donald Tusk zapowiedział, że zlecił szefowi klubu PO Rafałowi Grupińskiemu przygotowanie projektu ustawy ws. zakazu finansowana partii z budżetu. Czy jest to faktyczna chęć zmian, czy tylko chwilowa zmiana tematu mająca na celu odwróceniu oczu od realnych problemów?

Donald Tusk dawno już nie był tak bezradny, jak w czasie dzisiejszego występu przed kamerami w Sejmie. Dawno już tak jednoznacznie nie wykręcał się od odpowiedzi na trudne pytania (inna sprawa, że dawno już nie padały one tak licznie).

Szefowi rządu udało się jedno – po miażdżących dla jego partii publikacjach dotyczących co najmniej niewłaściwego wydawania publicznych pieniędzy przez PO – narzucił temat debaty publicznej. Powrót do zakazu finansowania partii z budżetu państwa jest sprawą, o której dyskutuje się dziś najgłośniej. Choć nie oznacza to wcale korzyści dla PO. Bo wszystko wskazuje na to, że Platforma nie znajdzie w parlamencie większości wystarczającej do przeprowadzenia zmian.

"W sprawie finansowania partii będę proponował, a przewodniczący Grupiński zobowiązał się przygotować jak najszybciej, projekt ustawy, który będzie eliminował finansowanie partii politycznych z budżetu" - powiedział Tusk dziennikarzom w Sejmie po spotkaniu z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i szefem klubu PO.

Poinformował, że zapoznał się już z tym projektem, ale - jego zdaniem - wymaga on pewnych poprawek.

Premier podkreślił, że każdy model finansowania partii politycznych ma swoje wady i zalety, ale - jak ocenił - w Polsce najmniej akceptowany jest model finansowania "z kieszeni podatnika". "Jestem przekonany, że partie polityczne mogą spokojnie utrzymywać się ze wsparcia swoich członków i sympatyków" - uważa szef rządu.

Jak dodał, wsparcie ze strony członków i sympatyków musi być przejrzyste, rejestrowane i kontrolowane społeczne, a także przez instytucje państwowe, takie jak Państwowa Komisja Wyborcza.

Zdaniem premiera, gdyby jakaś osoba w danej partii przyjęła "pieniądze niepewne, anonimowe, niesprawdzone", to powinna podlegać sankcjom karnym.

Tusk przypomniał, że to nie jest pierwszy raz, gdy Platforma próbuje ustawowo zlikwidować finansowanie partii z budżetu. Jak jednak zauważył, PO nie znalazła dotychczas w Sejmie wystarczającej większości, aby przeprowadzić takie zmiany.

"Pomiędzy takimi próbami (Platformy), prawie wszyscy liderzy partyjni mówią, że brzydzą się pieniędzmi i że nie chcą finansowania z budżetu państwa. Kiedy przychodzi do chwili próby, okazuje się, że znajdują tysiące wykrętów czy sposobów, żeby wytłumaczyć, że jednak te pieniądze są potrzebne" - mówił szef rządu.

Premier zapewniał też, że nie ma drugiego polityka tak konsekwentnie przeciwnego finansowaniu partii z budżetu.

Jak podkreślił, nie ma też złudzeń, że za każdym razem, kiedy chce wyeliminować finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, pojawia się "wrzawa" i epitety przedstawiające go, jako "wcielonego diabła, w każdej możliwej konfiguracji". "Ci ludzie nie mają odwagi powiedzieć, że chcą dalej finansować partie polityczne z budżetu państwa" - ocenił Tusk.

Premier zaznaczył, że chciałbym, aby stanowiska poszczególnych ugrupowań ws. finansowania partii były "jasne, klarowne i proste". "Ta kwestia jest naprawdę do bardzo prostego wyjaśnienia i rozstrzygnięcia. Czy jesteś za finansowaniem partii politycznej z kieszeni podatnika przymusowo, czyli przez ustawowy obowiązek finansowania z budżetu, czy przeciw. Możemy to przegłosować jedną decyzją" - oświadczył Tusk.

Szef rządu był pytany także o wypowiedzi polityków PSL, którzy zarzucali, że propozycja Platformy w sprawie finansowania partii to "zamach na demokrację" i proponowali m.in., by minister finansów Jan Rostowski umorzył dług PSL. "Nie sądzę, aby dla kasy z budżetu państwa ktoś byłby gotowy wywracać koalicję. Ja wiem, że dla pieniędzy niektórzy są gotowi zabić, ale myślałem, że nie tu w Sejmie" - zaznaczył Tusk.

"Gdyby minister finansów w Polsce umarzał każdemu dług, tylko dlatego, że ten ktoś ma udział we władzy, to moim zdaniem powinien pójść siedzieć. Minister finansów w moim rządzie nie będzie umarzał długów instytucjom, przedsiębiorstwom, żadnemu dłużnikowi, tylko dlatego, że on jest silny czy dlatego, że ma jakieś znaczenie w polityce" – podkreślił.

Ludowcy spłacają w ratach kilkumilionowy dług wobec Skarbu Państwa. Sprawa dotyczy kampanii wyborczej do parlamentu w 2001 r. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym. PKW odrzuciła w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa i zwróciła się o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej.

Tusk pytany był też o wypowiedź Janusza Palikota (RP), który, odnosząc się do stanowiska PO w sprawie finansowania partii, nazwał premiera "politycznym szulerem".

"Janusz Palikot jest w trudnej sytuacji, bo stał się obrońcą, także ku mojemu zaskoczeniu, finansowania partii z budżetu państwa czy z kieszeni podatnika" - zaznaczył szef rządu.

Według premiera nie od dziś Palikot stara się impertynencjami, wyzwiskami "przykryć" istotę swojego myślenia, w tym przypadku jest to chęć utrzymania przez szefa RP "kasy z budżetu państwa". Ruch Palikota w środę po raz trzeci złożył w sejmie projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych, dający możliwość finansowania partii z odpisu podatkowego.

Zdaniem Tuska propozycja RP "jest dokładnie w tym samym stopniu finansowaniem partii z kieszeni podatnika czy z budżetu". "Będzie mniej z podatku w budżecie, to de facto, tak jakby budżet finansował te partie" - dodał.

PAP, znp, lz

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]


Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 5. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 6. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook