Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk: Jesteśmy gotowi bronić granic

10.03.2014

Okoliczności nie pozwalają nam się dzisiaj szczególnie radować: złożyło się nie pierwszy raz w naszej historii, że sytuacja w pobliżu naszych granic każe nam być skupionym i skoncentrowanym – powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Siemirowicach.

Polski premier w towarzystwie ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka odbyli wizytę w Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym Marynarki Wojennej w Siemirowicach (woj. pomorskie) z okazji 15 rocznica przystąpienia Polski do NATO.

„To świadomość, że coraz lepiej jesteśmy przygotowani – dzięki inwestycjom i myśli technicznej – do obrony naszych granic. (…) Okoliczności nie pozwalają nam się dzisiaj szczególnie radować: złożyło się nie pierwszy raz w naszej historii, że sytuacja w pobliżu naszych granic każe nam być skupionym i skoncentrowanym... „- mówił Tusk, podkreślając, że "rocznica przystąpienia do NATO to dobry moment, by potwierdzić, że Polska jest bardzo solidnym członkiem tego sojuszu". Premier tłumaczył również, że pozycję Polski w NATO umocnił udział polskich wojsk w misjach w Iraku i Afganistanie.

Sojusz Północnoatlantycki to najbezpieczniejszy alians, w jakim Polska uczestniczyła. Ale to tylko jeden z trzech filarów naszego bezpieczeństwa: druga sprawa, jaką chciałem podkreślić to sprzęt i modernizacja armii. Tym wszystkim, którzy – co zrozumiałe – mówią, że szkoda pieniędzy, chcę powiedzieć, że potrzeb mamy wiele, ale najważniejszą potrzebą zawsze i wszędzie będzie bezpieczeństwo. Te inwestycje w ciągu 7 lat to wzrost o 25%, najwięcej ze wszystkich uczestników NATO. Te pieniądze są też inwestowane tu w Polskę, w polskie technologie i przedsiębiorstwa - mówił premier, nazywając plany swojego gabinetu "koncepcją polonizacji przemysłu zbrojeniowego".

Tusk mówił też o coraz lepszej kondycji polskiego żołnierza.

To dla nas bardzo ważna lekcja historyczna, cieszę się, że mogę o tym powiedzieć w sercu Kaszub. Tylko ten może liczyć na wsparcie sojuszników, kto potrafi sam możliwie długo się obronić. Nie jesteśmy tu po to, by prężyć muskuły, ale doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że świat jest w stanie pomagać tym, którzy są w stanie sami sobie pogadać. I jest trzeci filar: oprócz NATO i jakości żołnierzy. To pozycja polityczna Polski. To, jak jesteśmy traktowani w Europie. Dzisiaj Polska odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o kształtowanie polityki europejskiej, szczególnie jej wymiaru wschodniego. Polska ma obowiązek wezwać inne kraje Europy, by potraktowały poważnie sprawy za naszą wschodnią granicą - mówił premier, podkreślając wątek energetycznej polityki Rosji.

Tusk skrytykował też postawę Niemców:

„Uzależnienie Niemców od gazu rosyjskiego może uzależniać resztę Europy od Rosji. Także ze względu na zbyt wygórowane ambicje środowiskowe. Będę rozmawiał o tym, w jaki sposób Niemcy są w stanie korygować pewne działania dotyczące gospodarki, by zależność od gazu rosyjskiego nie paraliżowała Europy” - tłumaczył szef rządu, dodając, że poruszy tę sprawę w rozmowach z kanclerz Merkel. Niemiecka polityk ma przyjechać do Polski w tym tygodniu.

Podczas konferencji wrócił również temat samolotów F-16, które pojawiły się w Polsce:

„Zwróciliśmy się do USA, by przyspieszyły i zwiększyły ćwiczenia sił powietrznych. Odpowiedź była bardzo szybka, już w środę otrzymaliśmy informację, że są do tego pozytywnie nastawieni. Tak jak poinformowaliśmy: od wczoraj do czwartku będą przybywały poszczególne komponenty. Szczegóły pozostawmy wojskowym” - tłumaczył minister Siemoniak.

I dodawał:

„Te dwanaście samolotów i 300 żołnierzy to minimum, rozważamy też inne opcje. To była nasza prośba i doceniamy, że to była tak szybka reakcja”.

Z kolei premier podkreślał to, że na dziś nie grozi nam niebezpieczeństwo porównywalne do tego, co dzieje się na Ukrainie:

Polska będąc sojusznikiem NATO, jest państwem suwerennym: samoloty lądują wtedy, gdy my tego chcemy. Ze strony amerykańskiego sojusznika nie było takiej sytuacji, byśmy musieli przyjmować samoloty wbrew naszej woli. Uspokajam i proszę, by mimo powagi sytuacji na Ukrainie, trzymać się zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za to, co się dzieje. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Zmienia się jednak sytuacja geopolityczna i może się zmienić niekorzystnie. Dobrze by było, by wszyscy bez wyjątku dawali Polakom poczucie bezpieczeństwa” - mówił Tusk, zapewniając o pomocy dla Ukraińców.

Zapowiedział też, że w tym tygodniu poda nazwisko nowego szefa kampanii do PE. Odniósł się również do postulatów o jak najszybsze wejście do strefy euro:

„Jedyną blokadą są niefortunne zapisy w konstytucji. Proszę te pytania kierować do tych, którzy zapisali w konstytucji sformułowania, które każą nam czekać na większość, która pozwoli na zmiany w konstytucji. Wejdziemy do strefy euro, gdy to będzie w pełni bezpieczne dla Polski. Nie uważam za przygotowane te głosy, że trzeba wejść jutro, bo będziemy bezpieczniejsi. Nie jesteśmy przygotowani, a kryzys ukraiński nie ma nic wspólnego z problemami europejskiej waluty” - zakończył premier.

wP, lz

[fot: premier.gov]

Warto poczytać

 1. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 2. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook