Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk gorączkowo ratuje rząd

19.06.2014

Premier zwołał specjalną konferencję prasową, na której odniósł się do środowych wydarzeniach w redakcji „Wprost”, gdzie doszło do szarpaniny między dziennikarzami, a funkcjonariuszami ABW, prokuratury i policji. Tusk zaapelował o ujawnienie wszystkich materiałów z podsłuchów, ale nie podjął decyzji o dymisji Bartłomieja Sienkiewicza. Dalsze losy szefa MSW premier ma dopiero „rozważyć”.

- Chcę, byśmy wszyscy uznali, że mamy problem, który musimy rozwiązać. (…) Mamy poważny problem - nie możemy odwlekać w czasie poważnej rozmowy na temat tego, co się stało i co może się stać w najbliższym czasie - powiedział Tusk podczas porannej konferencji prasowej.

Spotkanie z dziennikarzami to efekt wieczornej awantury w siedzibie tygodnika „Wprost”. Przypomnijmy, do redakcji wkroczyli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorzy oraz policjanci. Wszyscy domagali się wydania laptopów i nagrań - chodzi o „dowody przestępstwa” w sprawie afery podsłuchowej.

Premier zapewniał, że działania prokuratury nie są uzgadnianie z władzą wykonawczą. - Wczoraj wieczorem, gdy rozpoczęła się akcja prokuratury i ABW w siedzibie „Wprost”, skontaktowałem się z prokuratorem generalnym i szefem ABW oraz ministrem sprawiedliwości, zadając pytanie, czy działanie wobec redakcji „Wprost” jest koniecznością i kto podejmuje tego typu decyzje, które skazują nas na bardzo poważny konflikt: z jednej strony działaniem na rzecz prawa, a z drugiej wolności słowa. Czy postępowanie musi tak wyglądać i przynosić takie skutki? Ten konflikt ma charakter, jak widzę, dość obiektywny. Z jednej strony prokuratura podejmuje działania (niezależnie od władzy, i to chyba dobrze, zgodzicie się państwo)… - mówił szef rządu.

Tusk zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia. - Działania instytucji państwowych, także prokuratury, nawet jeśli są uzasadnione, powinny brać pod uwagę wolność prasy. Jak widać po wczorajszym wieczorze, ten konflikt nabiera dramatycznego - niektórzy sądzą, że groteskowego - wymiaru i konfliktu. Zwróciłem się do ministra sprawiedliwości, by przygotował ocenę tych zdarzeń - tłumaczył.

Tusk podkreślił, że za wszelką cenę chce ujawnić nagrania, jak i tych, którzy nagrali polityków. - Chcę podkreślić, że z mojego punktu widzenia chciałbym za wszelką cenę uniknąć takich działań, które godzą w wolność słowa. Po drugie – w interesie polskiego rządu jest jak najszybsze ujawnienie materiałów, jakie są sporządzone. Tego typu materiał może być niebezpieczny – i tak rozumiem stronę tytułową „Zamach stanu” - przede wszystkim wtedy, gdy nie jest ujawniony -  mówił premier.

Zadeklarował, by jak najszybciej ujawnić materiały pochodzące z nielegalnych podsłuchów.

- Apeluję o ujawnienie wszystkich materiałów z podsłuchów! Chcę, byśmy wszyscy uznali, że mamy problem, który musimy rozwiązać. (…) Jeśli będziemy się nawzajem blokować, będziemy mieli poważniejszy problem - ocenił.

Zapewnił, że prokuratorzy nie chcieli zablokować publikacji. - Nośników może być bez liku. To nie jest problem archaicznych taśm. Ktoś wyłącznie ograniczony umysłowo może sądzić, że akcja prokuratury zablokuje publikację materiałów. Nie ma takiej możliwości ani intencji - zapewnił Tusk.

Jak mówił premier, chodzi o interes publiczny. Minister Biernacki - według zapewnień Tuska - pracuje nad oceną postępowania prokuratorów, ABW i policji.

- Proszę też zrozumieć, że prokuratura musi prowadzić postępowanie w sprawie przestępstwa. Nie może abdykować… - urwał.

 - Wydarzenia są dla mnie bardzo przykre i kosztowne - dodał.

Pytany o odpowiedzialność polityczną premiera i ministrów, Tusk odparł, że to niezależność prokuratorów.

- Upewniałem się wczoraj w rozmowie z Prokuratorem Generalnym i szefem ABW. Powiem otwarcie: czy w zakresie kompetencji premiera i jego współpracowników jest wpływ na sposób postępowania służb. Nie ma takiej możliwości. Jestem przekonany, że redakcja i właściciel „Wprost” wykorzystają i jeśli będą potrzebowali wsparcia, dostaną je. (…) Prokuratura ma swoje suwerenne prawo zlecania działań policji i ABW. Niezależnie jakie to złe skutki przynosi także dla mnie, władza wykonawcza nie może w to ingerować. Czy ja się czuję odpowiedzialny? Jako premier czuję się odpowiedzialny za całość spraw w Polsce. Cenę polityczną zapłaci rząd i ja, a nie prokuratura. Nie wykluczam, że tą ceną będzie surowa - ocenił.

I dodał, że możliwe są wcześniejsze wybory w ciągu „kilku-kilkunastu tygodni: Co musiałoby się stać, aby taki scenariusz był zrealizowany?

- Jeśli się okaże, że instytucje życia publicznego, media, prokuratura, rząd, parlament - nie są w stanie ustalić modelu współpracy, który pozwoli ujawnić wszystko, co jest w tej sprawie do ujawnienia, to rozstrzygnięciem będą wcześniejsze wybory - mówił.

 - Do końca nie wiemy, jaki jest cel afery z taśmami. Nie chcę, byśmy byli aktorami w czyimś scenariuszu - podkreślił.

Donald Tusk mówił, że mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem, także służb specjalnych i kontrwywiadu. Przyznał, że nie wie, jak zareagować.

- Co zrobić: czy zdymisjonować z dość oczywistym ryzykiem organizacyjnym, czy egzekwować intensywną pracę, by wyjaśnić okoliczności tych zdarzeń? (…) Na początku przyszłego tygodnia ocenię, czy minister Sienkiewicz będzie zdolny do skutecznego wykorzystywania instrumentów, które są w jego dyspozycji - tłumaczył.

Nie wykluczył, że szefa MSW czeka dymisja na początku przyszłego tygodnia. Odciął się od działań służb specjalnych. - Po co ten nośnik prokuraturze czy sądowi? Nie wiem. Nie jestem stroną… Kiedy pytacie mnie, jak oceniam działania ABW, to nie czuję się kompetentny. Prokurator zwrócił się zgodnie z przepisami o uzyskanie sprzętu, który jest potrzebny jako dowód przestępstwa. Ja nie powiem państwu, czy intencje i cel prokuratury są zasadne, czy nie. Gdybym zaczął się w to wtrącać, dopiero mielibyście podejrzenia: co Tusk ma do prokuratury - irytował się premier.

Jeden z dziennikarzy „Wprost” zwracał uwagę na ukaranie winnych napadających na redaktora naczelnego tygodnika oraz funkcjonariuszy destabilizujących pracę redakcji. Tusk reagował:

- Tak czy inaczej rozumiem troskę o komfort pracy… Mogę zaapelować i to obniżyłoby poziom konfliktu - im większy jest poziom współpracy, i nie chodzi tutaj o przymuszenie kogokolwiek do ujawniania źródła, ale współpracy na poziomie technicznym, to emocji i strat czasu byłoby mniej. Minimum dobrej woli jest potrzebne z obu stron jest absolutnie niezbędne - przekonywał.

Dziennikarze pozostawili też w KPRM walizkę, którą funkcjonariusze ABW zostawili w środę w redakcji „Wprost”. Tusk zapewniał, że działania funkcjonariuszy ABW zostaną przeanalizowane „sekunda po sekundzie”. - Chcę powiedzieć, że niezależnie od praw, jakimi kierują się dziennikarze, muszą szanować prawo. Jesteśmy tutaj wszyscy ofiarami konfliktu różnych interesów. Musimy znaleźć sposób, by bez tego typu zdarzeń jak wczorajsze pogodzić nasze interesy - tłumaczył premier.

Podkreślił, że nie ma pewności „o co chodzi” tym wszystkim, którzy mając w dyspozycji materiały i taśmy, nie publikują ich. - Chcę, by do państwa dotarło to, że jeśli puszcza się mocny sygnał, że ktoś jest w dyspozycji materiałów, które mogą kompromitować ważnych urzędników, a one nie są ujawniane, to nie muszę tłumaczyć, jakie zagrożenia spadają na państwo polskie. (…) W interesie opinii publicznej i państwa jest jak najszybsze ujawnienie tego materiału - stwierdził Tusk.

Pouczył przy tym dziennikarzy, że „jako starszy kolega, który pracował w gorszych warunkach” ma dla nich rady „od serca”. - Wczorajsze wydarzenia to chyba nie jest finał, jak pani się domyśla - rzucił premier.

Podczas konferencji arogancko zareagowała też rzecznik Kidawa-Błońska, która odparła „że to nie jest klub dyskusyjny”, gdy dziennikarze zadawali kolejne pytania. Tusk był pytany o kwestię dymisji i zatrzymanych przedstawicieli Ruchu Narodowego.

- Nie znam sprawy zatrzymanych działaczy Ruchu Narodowego. Była jakaś manifestacja i zostali zatrzymani przez policję…? Mam kilka poważnych spraw na głowie. Jest pan na wiecu politycznym czy konferencji prasowej? Jestem wyjątkowo szczery, że nie słyszałem o zatrzymaniu i zwolnieniu przedstawicieli Ruchu Narodowego… - mówił.

Zapewnił, że „przyjrzy się tej sprawie” i poprosi o „precyzyjne wyjaśnienie tej sprawy”. - To są przypadki dość charakterystyczne - jeśli ktoś uczestniczy w demonstracji i łamie przepisy, to jest zatrzymywany, a potem zwalniany i sąd ocenia, czy popełnił przestępstwo czy nie. Nie znam okoliczności zatrzymania tych panów - mówił.

Dymisja? Nie ma mowy.

- Nie będę realizował tego scenariusza ludzi, którzy nielegalnie zakładają podsłuchy… Nie podam się do dymisji. Czy widzi pan, jak ważne jest poszanowanie reguł przez poszanowanie wszystkich uczestników życia publicznego? Nie podaję się do dymisji w związku z działaniami, które miały charakter przestępczy i być może intencją nielegalnie nagrywających była destabilizacja i upadek rządu - podkreślał.

I dodawał: - Jeśli ktokolwiek w Polsce byłby zainteresowany tym, by o trwaniu polskiego rządu decydowali zakładający nielegalne podsłuchy, to ja się na to nie godzę - mówił, dodając o możliwości wcześniejszych wyborów.

Dziennikarze dopytywali też o proces legislacyjny związany z ustawą o nowelizacji ustawy o NBP i wpływie rozmowy Belka-Sienkiewicz na to, co zostało w niej umieszczone. - To są nieuzasadnione insynuacje. Proszę nachylić się spokojnie i bez emocji nad informacją, jaką przedstawił minister Szczurek. Często jesteśmy ofiarami spiskowego myślenia. (…) Proszę wykorzystywać w tej sprawie ministra finansów - podkreślił.

Zapewnił też, że będzie robił wszystko, by wyjaśnić działania ministra Sienkiewicza. Dodał, że nie ma problemu, by szef MSW ustąpił - zasugerował, że do dymisji ministra może dojść na początku przyszłego tygodnia. - Dla ministra Sienkiewicza to też sytuacja bardzo niekomfortowa - dodał.

Pytany o to, czy jest w stanie kontrolować podległe mu służby, ocenił:

- To, co jest słabością mojego rządu, ja uważam za zaletę naszego ustroju. Jeśli mówię, że mój wpływ na działania prokuratury jest żaden - to nie dlatego, że to wyraz bezradności, ale dlatego, że uznaliśmy, że z punktu widzenia państwa władza nie powinna mieć możliwości wpływania na śledztwa i postępowanie prokuratury. Sytuacja, w której znaleźliśmy się dziś, potwierdza zasadność takich rozwiązań - mówił.

To druga w ostatnich dniach konferencja Donalda Tuska, na której musiał się gęsto tłumaczyć z działań swojego rządu. Jeszcze w poniedziałek przekonywał, że nie ma żadnej afery i jest zadowolony ze swoich - także tych nagranych - podwładnych.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Svit/jkub

[fot.  PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook